Prawidłowa termoizolacja budynku. Jak ją osiągnąć?

Spis treści

Prawidłowa termoizolacja budynku. Jak ją osiągnąć i zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Każdy właściciel domu, na etapie jego projektowania i wznoszenia myśli o zapewnieniu jak największej funkcjonalności, ale również oszczędności. Prawidłowa termoizolacja budynku pomoże Ci zadbać o komfort domowników, ale też pozwoli zredukować opłaty za ogrzewanie.

Czym jest termoizolacja budynku?

Termoizolacją nazywamy działania mające na celu ograniczyć utraty ciepła do minimum, najczęściej poprzez wykorzystanie styropianu lub wełny mineralnej. Chociaż proces ten może wydawać się przedsięwzięciem dosyć kosztownym, to cała inwestycja zwraca się zazwyczaj w przeciągu kilku lat. Jednak w przypadku dociepleń liczy się nie tylko aspekt finansowy, ale również komfort życia domowników, którzy będą mogli cieszyć się odpowiednią temperaturą w każdej porze roku.

Istnieje kilka metod ocieplania domu, które są zależne od wieku budynku, czy od elementu, który ma zostać ocieplony.

Którędy ucieka ciepło z domu?

Występowanie znacznie chłodniejszych miejsc w domu, czy namacalne przeciągi to łatwe do zauważenia oznaki ucieczki ciepła z domu.

Ciepło najczęściej wydostaje się przez:

Dach i poddasze
To właśnie górne kondygnacje budynku powodują największe straty ciepła. Ulatnia się ono poprzez okna i poprzez szczeliny w elementach konstrukcyjnych.

Okna i drzwi
Okna, poza byciem estetycznym uzupełnieniem budynku są również przewodnikiem termicznym. Przepuszczają więcej ciepła niż np. ściany, dlatego warto zadbać o ich dokładne uszczelnienie, prawidłowy montaż i wysoką jakość.

Ściany zewnętrzne
Luki w poszyciu izolacyjnym lub jego słaba jakość powodują duże straty ciepła. Ściany można ocieplać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Balkony i podmurówki
Zrezygnowanie z izolacji tych części domu spowoduje wystąpienie dużych strat ciepła.

Wentylację
System wentylacyjny również powoduje utraty ciepła, jest on jednak konieczny do utrzymania dobrej jakości powietrza, które będzie zdrowe dla domowników. Wentylacja zapobiega również powstawaniu wilgoci. Nadmierne utraty ciepła można jednak ograniczyć dzięki stosowaniu na przykład sterowników, nawiewników, czy poprzez wentylowanie okresowe.

Nieco więcej informacji o jakości powietrza i sposobach jego oczyszczania znajdziecie tutaj⇓
Jak oczyścić powietrze w domu?

Pistolet montażowy i cylinder z pianką montażową

Audyt energetyczny

Aby uzyskać kompletne, szczegółowe informacje na temat energooszczędności budynku, jego parametrów technicznych i zakresu optymalnych prac termomodernizacyjnych należy wykonać tzw. audyt energetyczny.

Uprawniony audytor sporządza szczegółowy opis stanu budynku, który dotyczy systemu ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej, izolacji przegród i stolarki okiennej i drzwiowej.

Wykonanie audytu jest konieczne, jeśli inwestor planuje skorzystać z dotacji i dofinansowań  określonych w Ustawie o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów z dnia 21 listopada 2008 roku lub jeśli chce zaciągnąć kredyt na termomodernizację.

Korzyści z wykonania audytu cieplnego:

  • możliwość zaplanowania prac termomodernizacyjnych,
  • oszacowanie kosztów związanych z pracami termomodernizacyjnymi,
  • wykonany audyt daje inwestorowi prawo do ubiegania się o dofinansowanie.

Wymiana stolarki okiennej

Okna mają bardzo duży wpływ na utratę ciepła w całym domu. Największe straty występują w starszych domach, których okna są nieszczelne i nieosadzane na warstwie izolacyjnej. Obecnie na rynku znajdziemy innowacyjne, energooszczędne okna, które znacznie redukują straty ciepła. Warto pomyśleć również o dodatkowym uszczelnieniu, tzw. ciepłym montażu, który polega na zamocowaniu ościeżnic okiennych w warstwie ocieplenia.

Wymiana stolarki drzwiowej

Podobnie jak w przypadku okien, największe straty ciepła powodują stare i nieszczelne drzwi. Istnieją jednak drzwi energooszczędne, które są wodoszczelne i odporne na podmuchy wiatru. Przy takich drzwiach stosuje się również uszczelki w skrzydłach i ościeżnicach.

Wymiana okien i drzwi powinna być pierwszym krokiem na drodze do zapewnienia odpowiedniej termoizolacji. Jeśli najpierw ocieplisz ściany, wtedy podczas wymiany okien i drzwi uszkodzisz ocieploną elewację.

Ocieplenie poddasza

To kolejny etap termomodernizacji. Najczęściej poddasze ociepla się z wykorzystaniem materiałów takich jak: wełna mineralna, styropian, czy pianka PUR.

Ocieplenie ścian

Do ocieplenia ścian najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Wełna jest bardzo elastyczna i łatwo dopasowuje się do ocieplanego miejsca. Jest również paroprzepuszczalna. Wadą jest jej wrażliwość na kontakt z wodą, po którym traci właściwości izolacyjne.

Natomiast styropian jest lżejszy i tańszy niż wełna mineralna. Jest również odporny na odgniecenia, łatwy w obróbce i nie nasiąka wodą tak bardzo, jak wełna. Jedynym mankamentem styropianu jest to, że ma mały współczynnik izolacyjności akustycznej.

Ściany można ocieplać zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz.

W temacie – dowiedz się więcej > Dom pasywny, a dom energooszczędny.

Termomodernizacja domu

Ocieplenie ścian, podłóż, poddasza, uszczelnienie okien i drzwi to działania, które mają na celu zapewnienie nie tylko termoizolacji, ale również termomodernizacji domu.

Jednak aby proces termomodernizacji został ukończony, należy również zadbać o prawidłowy system grzewczy, dostosowany do nowych warunków grzewczych, który dobrze będzie współpracować z ocieplonym domem.

Najbardziej efektywne urządzenia grzewcze to kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła, które są bardziej wydajną i energooszczędną alternatywą dla starszych urządzeń. Są również mniej szkodliwe dla środowiska i cechują się łatwością obsługi.

Rolbud Instal — kompleksowa obsługa

Poza sprzedażą elementów koniecznych do wykonania instalacji grzewczej świadczymy również usługi z zakresu montażu i serwisu instalacji. Nasi specjaliści, dzięki doświadczeniu i nabytej w ciągu kilkunastu lat pracy wiedzy, wykonują profesjonalne usługi montażu. Oferujemy również usługi serwisowe zamontowanych już urządzeń.

Działamy głównie na terenie powiatów Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa, Nowy Targ. Działamy również na terenie całego województwa małopolskiego już od 2005 roku.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami w jednej z naszych placówek, na stronie lub na Facebooku.