Dom pasywny, a dom energooszczędny.

Spis treści

Dom pasywny, a dom energooszczędny

Nowoczesne budownictwo stawia na oszczędność energii i minimalizację kosztów związanych z ogrzewaniem. Przed przystąpieniem do budowy domu warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy.

Jeśli w perspektywie czasu chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, przy okazji sprzyjając środowisku, domy pasywne i energooszczędne to opcje, z którymi powinieneś się zapoznać.

Dom pasywny 

Domem pasywnym nazywamy obiekt, w którym dzięki wykorzystaniom odpowiednich rozwiązań technologiczno-konstrukcyjnych zminimalizowane zostaje zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono domyślnie poniżej 15 kWh/ (m²/rok). Dla porównania standardowe domy zużywają rocznie około 120 kWh/m².

Dom pasywny jest inwestycją, która powinna być kompleksowo zaplanowana i przemyślana. Warto przy budowie takiego domu korzystać z usług jednego wykonawcy, który zadba o prawidłowe zrealizowanie projektu i wysoką jakość.

Teoretycznie osiągnięcie pasywności jest również możliwe w wybudowanych już domach, poprzez ich remont. Jednak jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ wymogi co do pasywności są rygorystyczne, a do precyzyjnych wytycznych powinno się zastosować już na etapie tworzenia projektu budynku.

Cechy domu pasywnego

Domy pasywne budowane są z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii ze  źródeł naturalnych np. światła dziennego, gruntu, odzyskanej z wentylacji, czy wyprodukowanej przez sprzęty domowe. Równie ważne jest zatrzymywanie tej energii w obrębie budynku dzięki doskonałej termoizolacji.

Główne cechy:

  • Kształtem przypominają zwartą bryłę z dużą ilością przeszkleń,
  • Pomieszczenia+ usytuowane względem stron świata tak, aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Od strony południowej powinny znajdować się pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu za dnia, a od strony północnej te miejsca, które są mało eksploatowane,
  • Unika się montowania okien od strony północnej, a zamiast nich wykorzystuje się szczelne świetliki,
  • Doskonała izolacja termiczna fundamentów, ścian, dachów i stropodachów  oraz stolarki okien i drzwi, która jednocześnie zapewnia lepsze zyski ciepła słonecznego
  • Ciepło pochodzi z takich instalacji jak wentylacja z odzyskiem ciepła czy gruntowy wymiennik ciepła, a woda użytkowa ogrzewana jest kolektorami słonecznymi.
  • Do doraźnego ogrzewania pomieszczeń, można wykorzystać nagrzewnice kanałowe, punktowe grzejniki elektryczne czy promienniki podczerwieni,

Projekty domów pasywnych

Cena domu pasywnego projektowanego indywidualnie może wynosić od 8 000 do 25 000 zł. Natomiast za gotowy projekt takiego domu zapłacimy średnio od 3000 do 6000 zł. Oczywiście ceny zmieniają się w zależności od wielkości samego budynku, wykorzystanych technologii, rozwiązań oraz stopnia skomplikowania.

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny to budynek, który dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym i materiałom ma umożliwić ograniczenie strat energii do minimum. Głównym celem jest redukcja kosztów ogrzewania.

Ten typ domu oferuje nam o wiele większą dowolność niż w przypadku domu pasywnego. Możemy skorzystać z pompy ciepła (która pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu), paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych (które pozyskują energię z promieniowania słonecznego), czy kotła na biomasę.

Główne cechy domów energooszczędnych:

  • Mają kształt zwartej bryły,
  • Ściany o wysokiej izolacji zapobiegają ulatnianiu się ciepła,
  • Pomieszczenia i okna usytuowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać energię promieniowania słonecznego,
  • Dobra izolacja wszystkich przegród,
  • Zlikwidowanie luk cieplnych, przez które ucieka ciepło,
  • Energooszczędna wentylacja pozwala kontrolować przepływ powietrza i zmniejsza straty ciepła,
  • Instalacja grzewcza wykorzystuje energię odnawialną.

W temacie – dowiedz się więcej > Prawidłowa termoizolacja budynku, jak ją osiągnąć?

Różnice między domem pasywnym a energooszczędnym

Dom energooszczędny cechuje nieco większe zużycie energii niż w przypadku domu pasywnego, a wynosi ono  70 kWh/ (m²/rok). Dom pasywny nie przekracza 15 kWh/ (m²/rok). Każdy dom pasywny jest domem  energooszczędnym, jednak nie każdy dom energooszczędny jest pasywny.

W domach energooszczędnych wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Natomiast w domach pasywnych odpowiednia izolacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury bez wykorzystania dodatkowych źródeł ciepła, dlatego więc rezygnuje się z systemów grzewczych.

Dom pasywny jest budową o wiele bardziej zaawansowaną pod względem technicznym. Konieczne jest wykonanie szczegółowego projektu, a działka musi posiadać specyficzne parametry. Dom energooszczędny daje nam nieco większe pole manewru, gdyż jego specyfikacja nie jest aż tak złożona.

Rolbud – Instal — specjaliści do spraw energii odnawialnej

Energia odnawialna to niezbędny element przy budowaniu domów pasywnych lub energooszczędnych. W naszej ofercie znajdziesz panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami na naszej stronie i Facebooku lub odwiedź nas w jednym z oddziałów firmy. Nasi specjaliści chętnie udzielą Wam rady i podzielą się swoją wiedzą.