Jak oczyścić powietrze w domu?

Spis treści

W jaki sposób oczyścić powietrze w domu?

Warto wiedzieć jak oczyścić powietrze w domu, ponieważ Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele nowych regulacji prawnych, wymogów i wytycznych, które mają służyć poprawie jakości powietrza. Jednak zaniedbania, jakich dopuszczaliśmy się przez okres dziesiątek lat trudno „wyprostować” w ciągu kilku lat.

Niestety brudne, zanieczyszczone i niezdrowe powietrze dostaje się do naszych domów.  Wychodząc na zewnątrz, jesteśmy skazani na oddychanie takim powietrzem. Jednak przebywając w domu lub mieszkaniu mamy wybór — możemy zadbać o jakość powietrza, a tym samym zadbać o swoje zdrowie.

Zdrowe powietrze w domu — zadbaj o zdrowie domowników.

Z każdym wdechem, do Twojego organizmu dostają się różne cząsteczki — wiele z nich jest szkodliwych. Zanieczyszczone powietrze może zawierać w sobie bakterie, pyły i alergeny, a jego nadmierna wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach. Zła jakość powietrza ma również znaczny wpływ na naszą psychikę, samopoczucie, czy komfort — jest to udowodnione naukowo.

Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie, a powietrze, którym oddychamy na co dzień, ma na nie ogromny wpływ.

Jak oczyścić powietrze w domu? 

W tym wpisie zaproponujemy Wam rozwiązania mające na celu poprawienie jakości wdychanego przez Ciebie powietrza w Twoim miejscu zamieszkania. Przedstawimy zarówno metody profesjonalne, z wykorzystaniem urządzeń i instalacji technicznych, jak i domowe, proste sposoby.

Rekuperacja

Rekuperacja inaczej nazywana jest wentylacją mechaniczną z odzyskaniem ciepła. System rekuperacji wymienia zużyte, wydychane powietrze na to „świeże”, zasysane z zewnątrz. Oczywiście w dobie wszechobecnego smogu, nazwanie powietrza znajdującego się na zewnątrz „świeżym” jest dużym nadużyciem. Jednak rekuperator doskonale radzi sobie z zanieczyszczonym, nasyconym dwutlenkiem węgla gazem — filtruje go, oczyszcza i ogrzewa.

Jeśli nie lubisz otwierać okien i wietrzyć mieszkania z powodu hałasu, smogu, czy napływającego zimna, rekuperator to idealna opcja dla Ciebie — postaw na zdrowie i komfort.

Oczyszczacz powietrza

Kolejnym, magicznym urządzeniem, które zatroszczy się o nasze drogi oddechowe, jest oczyszczacz powietrza. Wyposażony w specjalne filtry, wyłapuje wszelkie szkodliwe substancje ze wdychanego przez nas powietrza. W zależności od stopnia zaawansowania urządzeń niektóre z nich pozbywają się alergenów i roztoczy, a niektóre z nich jonizują powietrze. Jonizowanie powietrza polega na strącaniu wszystkich cząsteczek występujących w powietrzu na jakąś powierzchnię, na przykład podłogę, parapet, czy ścianę.

Nawilżacz powietrza i osuszacz powietrza

Trudno sprawić, aby powietrze w Twoim domu było idealne bez skorzystania z innowacyjnych rozwiązań czy sprytnych trików. W sezonie grzewczym, kiedy nasze grzejniki dają z siebie wszystko, często borykamy się z suchym powietrzem. Oczywiście jest ono dla nas niezdrowe — obniża naszą odporność i zwiększa podatność na występowanie kaszlu, suchości w ustach, czy duszności. W tym okresie warto skorzystać z nawilżacza powietrza.

Niestety zbyt duża wilgoć również jest problematyczna. Wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się grzybów, pleśni, bakterii. Ponadto duża wilgotność powietrza źle wpływa na nasze samopoczucie, a przebywanie w takich warunkach przez dłuższy czas może skutkować wystąpieniem chorób. Na szczęście istnieje rozwiązanie problemu nadmiernej wilgoci — osuszacz powietrza.

Zarówno nawilżacz, jak i osuszacz to urządzenia, w które warto zainwestować, aby być zdrowym i lepiej czuć się w swoim domu.

Odkurzacze z filtrem

Większość odkurzaczy wyposażonych jest w filtr. Jednak niektóre filtry nie są wystarczająco efektywne, a przy zasysaniu, szkodliwe drobinki wydostają się z powrotem na zewnątrz. Na rynku znajdziemy wiele odkurzaczy wysokiej jakości, z wydajnymi filtrami, które poza przyjemnym sprzątaniem, pomogą nam zadbać o powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze

Nie bez powodu nazywanie są „zielonymi filtrami”. Niektóre z nich mają zdolność do wyłapywania drobinek kurzu i pochłaniają szkodliwe dla ludzi substancje. To prosty i tani sposób na filtrowanie powietrza, a ponadto są wizualnie atrakcyjnym elementem.

Rolbud Instal – 16 lat doświadczenia

Rozważasz zamontowanie rekuperacji? A może masz pytanie dotyczące techniki instalacyjnej, grzewczej, sanitarnej, czy może odnawialnych źródeł energii?

Skontaktuj się z nami na naszej stronie lub na Facebooku!