Usuwanie wilgoci w domu – porady i spodoby.

Spis treści

Jak zabrać się za usuwanie wilgoci w domu?

Usuwanie wilgoci w domu powinno rozpocząć się od zidentyfikowania problemu, a następnie jego źródła. Zbyt duży poziom wilgotności w domowych pomieszczeniach sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia.  Warto wiedzieć, jak zapobiec powstawaniu wilgoci.

Zapraszamy do lektury artykułu, który pomoże Wam podjąć odpowiednie kroki na drodze do odwilgocenia mieszkania.

Przyczyny powstawania wilgoci

Na początku warto zaznaczyć, że poważne zawilgocenie nie powstaje z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, którego zwieńczeniem jest pojawienie się nieestetycznych wykwitów w postaci grzyba i pleśni na ścianę, w kątach, czy na podłodze.

Co ciekawe, mieszkańcy domu mogą się codziennie stopniowo przyczyniać do powstawania wilgoci. W jaki sposób?

  • Oddychanie. Ludzie wydzielają wodę w postaci pary wodnej podczas oddychania. Gdy w pomieszczeniu jest wiele osób, wilgotność powietrza może wzrosnąć.
  • Gotowanie. Podczas gotowania woda paruje i może wpłynąć na poziom wilgotności w pomieszczeniu.
  • Pranie i suszenie ubrań. Suszenie mokrych ubrań wewnątrz domu lub przechowywanie ich w zamkniętych pomieszczeniach również zwiększa wilgotność.
  • Kąpiel. Długie kąpiele w gorącej wodzie również powodują parowanie wody, co może wpłynąć na poziom wilgotności.
  • Nieszczelności. Nieszczelne okna, drzwi, rury lub dachy mogą przyczynić się do przedostawania się wilgoci do pomieszczeń.
  • Brak wentylacji. Brak dobrego przewietrzania pomieszczeń, zwłaszcza w łazienkach i kuchniach, może prowadzić do gromadzenia się wilgoci.
  • Warunki atmosferyczne. Wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz lub deszczowa pogoda mogą wpłynąć na poziom wilgotności wewnątrz domu.

Wilgoć dostaje się do budynków mieszkalnych poprzez:

  • przecieki np. z dachu
  • przedostanie się przez luki i wady konstrukcyjne
  • nieocieplone ściany
  • nieszczelne okna
  • źle działającą wentylację
  • nieodwodnione fundamenty
  • niedrożne rynny

plamy wilgoci na suficie i łuszcząca się farba

Nadmiar wilgoci w domu i jej oznaki

Para pojawiająca się na lustrach, czy oknach.

Wilgotność można łatwo zaobserwować w okolicach okien, gdzie zimne powietrze po zetknięciu z szybą wytrąca parę wodną, która skrapla się na szybie.

Łuszcząca się farba i odpadająca tapeta ze ścian

Wybrzuszenia, fałdowania, pękanie tapety, czy farby to znak, że na ścianach lub na suficie osiada zbyt dużo wilgoci. Prawdopodobnie jeśli przyjrzysz się tym miejscom bliżej, będziesz w stanie zauważyć początkowe fazy rozwoju pleśni w tych miejsach. Inną oznaką występowania pleśni jest zauważalne odbarwienie farby. Warto dokladnie zbadać ściany, ponieważ pleśń może rozwijać się pod tapetą lub warstwą izolacyjną, co jest dosyć problematyczne.

Unoszący się zapach stęchlizny

To oczywisty objaw nadmiernej wilgotności i sygnał, że w mieszkaniu lub domu prawdopodobnie pojawiły się już wykwity wilgoci lub grzyba.

Pleśń na meblach

Meble dosunięte zbyt blisko do ściany sprzyjają powstawaniu pleśni i zaleganiu wilgoci, zwłaszcza te drewniane. Drewno, jako materiał naturalny jest podatny na chłonięcie wilgoci.

Pleśń w klimatyzacji

Jeśli w Twojej klimatyzacji znajduje się pleśn, poprzez wydmuchiwanie powietrza jej drobinki mogą rozprzestrzeniać się po całym mieszkaniu, czy domu. Walkę z pleśnią pleśni warto zacząć od przeglądnięcia wentylacji.

Jak zapobiec powstawaniu wilgoci?

Oczywiście lepiej zapobiegać, niż zwalczać. Zanim zabierzesz się za usuwanie wilgoci w domu i środki mające na celu likwidację pleśni lub grzyba, warto zadbać o to, aby nie problem nie powtórzył się w przyszłości.

Najprostszą formą zapobiegania wilgoci jest regularne i częste wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na zawilgocenie, takich jak kuchnia, czy łazienka. Pozostając przy temacie łazienki, w tym miejscu szczególnie warto zadbać o drożność kratki wentylacyjnej czy specjalne drzwi z wywietrznikami, które umożliwią wymianę powietrza.

Wspominaliśmy wcześniej o przeglądnięciu systemu wentylacji, która  jest jednym z głównych przyczyn powstawania wilgoci – oczywiście, jeśli jest niesprawna lub źle skonfigurowana. Sprawdź drożność istniejących kanałów wentylacyjnych, a jeśli to możliwe, rozbuduj ją o elementy, które poprawią jej wydajność np. nasady kominowe, dodatkowe wentylatory, czy nawietrzniki.  W nowoczesnym budownictwie, budynki modernizowane przez wysoki stopień energooszczędności, a tym samym szczelności często borykają się z problemem mokrych ścian. Niezależnie od rodzaju zabudowy, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu wentylacji. Jesteśmy specjalistami w tej kwestii i służymy pomocą! Chętnie udzielimy Wam rady i rozwiejemy wątpliwości.

Szczelne okna świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem ciepła w domu, jednak znacznie utrudniają wymianę wilgotnego powietrza na to świeże. Z oknami o wysokim stopniu izolacji nie poradzi sobie nawet najsprawniejsza wentylacja, dlatego warto zaopatrzyć się w okna z możliwością rozszczelniania.

Warto przyjrzeć się drewnianym elementom w domu, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których drewno może stykać się z wodą. Już na fazie budowy i urządzania pomieszczeń wskazane jest zabezpieczenie drewna specjalnym impregnatem, który zapobiega powstawaniu grzyba.  Do produkowania mebli wykorzystuje się również specjalne tworzywa, które hamują wnikanie wilgoci w – warto rozważyć tę opcję, zwłaszcza w kuchni.

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia najbardziej narażone na zawilgocenie. Istnieje specjalna folia paroizolacyjna, którą można nakleić na ścianę przed położeniem kafelków. Na rynku znajdziemy również faby wodoodporne, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci w głąb ścian.

Pochłaniacze wilgoci to urządzenia, które samoczynnie i automatycznie regulują poziom wilgotności mieszkaniu do optymalnego poziomu, nie przesuszając powietrza. Kiedy poziom optymalnej wilgotności zostaje osiągnięty, proces absorpcji wilgoci zostaje utrzymany aż do momentu, kiedy wilgotność znowu wzrośnie powyżej zalecanego poziomu. Pochłaniacz uruchamia się automatycznie, jeśli wyczuje nadmiar wilgoci w domu.

Innym, przydatnym urządzeniem jest osuszacz powietrza, który zasysa wilgotne urządzenie i skrapla je do pojemniczka. Zgromadzoną w urządzeniu wodę trzeba na regularnie usuwać.

Kratka wentylacyjna

Likwidacja pleśni i grzyba

Pleśń występuje w postaci kolorowych plam, nazywanych wykwitami. Ma negatywny wpływ na układ oddechowy i przyczynia się do rozwoju różnych chorób oraz wywołuje alergie.

Grzyb jest bardziej niebezpieczny niż pleśń – wnika w głąb powierzchni, na której się osadził i niszczy ją. Grzyb wytwarza toksyny, które mocno osłabiają odporność i mają działanie rakotwórcze!

Nadmiar wilgoci w domu wpływa na powstawanie arówno pleśni, jak i grzyba. Mimo to, pleśń i grzyb różnią się od siebie, tak samo jak sposoby ich likwidacji. 

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Istnieją domowe sposoby na skuteczną walkę z grzybem. Warto sięgnąć po specjalne, mocne środki chemiczne, które można znaleźć na przykład w sklepie ogrodniczym. Walka z grzybem jest trudna, ponieważ nie wystarczy powierzchowne usunięcie warsty – należy usunąć źródło, co najczęściej oznacza całkowite skucie tynku i zadbanie o optymalny poziom wilgoci w domu. 

Grzyb jest niebezpieczny dla zdrowia i nie należy go bagatelizować. Jeśli nie masz pewności, że domowe środki okażą się skuteczne – wezwij specjalistów. Sięgnij po specjalne preparaty i pomoc specjalistów tylko wtedy, jeśli już zadbałeś o odpowiednią wentylację i wyeliminowałeś przyczyny osiadania się wilgoci – inaczej grzyb powróci.

Jak pozbyć się pleśni ze ściany?

Podobnie jak w przypadku grzybów, stając do walki z pleśnią najpierw musisz zlokalizować źródło problemu i go usunąć. 

Aby usunąć pleśń ze ściany, można skorzystać z metody termicznej, która polega na opalaniu pleśni lampą lutowniczą, nałożeniu środka pleśniobójczego, oczyszczeniu mechanicznym wykwitów, a finalnie upewnieniu się, że problem został rozwiązany.

Popularnym sposobem na pleśń jest skorzystanie ze specjalistycznych preparatów, które są powszechnie dostępne. Przed ich użyciem należy za pomocą szpachelki dokładnie zeskrobać pleśń, aż do momentu ukazania się zdrowej powierzchni. Jeśli pleśń głęboko wniknęła w ścianę, niestety należy skuć tynk. Na oczyszczonej, gotowej do działania powierzchni należy zaaplikować środek pleśniobójczy na czas 12-24 godzin – proces ten należy powtórzyć trzykrotnie. Po tej operacji, można zabrać się za tynkowanie ścian.

usuwanie wilgoci w domu i grzyba środkami chemicznymi

Rolbud Instal – dbamy o zdrowie poprzez technikę

Od wielu lat wykonujemy montaże wentylacji, które służą naszym klientom przez długie lata. Wentylacja to sposób na efektywną wymianę powietrza oraz usuwanie wilgoci w domu. Jesteśmy świadomi tego, że jakość powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Jeśli macie do nas jakieś pytania lub potrzebujecie odpowiedzi na pytanie, jak zabrać się za usuwanie wilgoci w domu lub jakie są przyczyny powstawania wilgoci w waszym, konkretnym przypadku, możecie skontaktować się z nami na naszej stronie i Facebooku lub odwiedzić nas w jednym z naszych oddziałów. Nasz pracownik chętnie udzieli Wam rady i podzieli się swoją wiedzą.

Zapraszamy!