Jaki kocioł gazowy wybrać? Jednofunkcyjny, dwufunkcyjny czy kondensacyjny?

Spis treści

Kocioł gazowy to niezbędny element w systemie ogrzewania, dlatego planując budowę bądź modernizację domu, warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Metod ogrzewania jest wiele. Najnowsza technologia podążają w kierunku oszczędności i ekologii. Przed podjęciem decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego, warto zastanowić się, czy inwestować w drogą instalację wiedząc, że koszty ogrzewania będą niskie i wkrótce koszt instalacji się zwróci, czy jednak zaoszczędzić na samej instalacji i płacić zdecydowanie więcej za ogrzewanie?

Można zdecydować się na ogrzewanie domu piecem na węgiel lub drewno, jednak teraz wiadomo, że nie jest to takie proste. Warto zacząć od tego, że używanie kotłów na paliwo stałe jest pracochłonne, emituje do otoczenia uciążliwy dym i wymaga nieustannej kontroli – również w nocy. Dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem, jest to duży problem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele metod ogrzewania domu jednorodzinnego, natomiast w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na ogrzewaniu gazowym.

Podczas budowy czy też modernizacji domu, zawsze przychodzi moment, w którym należy wybrać sposób jego ogrzewania. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele rozwiązań, natomiast ogrzewanie gazowe jest jedną z najczęściej wybieranych opcji. Warto wspomnieć, że osoba, która decyduje się na instalacje kotła gazowego ma do wyboru dwie możliwości.

Pierwszą z nich, jest podłączenie do zewnętrznej sieci gazowej, natomiast drugą, jest instalacja własnego zbiornika gazowego na swojej działce. Z sieci zewnętrznej doprowadzony jest gaz ziemny, a z własnego zbiornika gaz płynny. To drugie rozwiązania stosowane jest najczęściej w przypadkach, kiedy w pobliżu nie mamy dostępu do gazociągu.

sterownik kotła gazowego, regulowany przez mężczyznę

Zalety ogrzewania piecem gazowym

Główną zaletą tego sposobu ogrzewania, jest przede wszystkim wygoda. Nowoczesne kotły gazowe pozwalają utrzymać w domu określoną temperaturę w wyznaczonym przez Ciebie w czasie. Już nie musisz martwić się, że po powrocie do domu będzie w nim zimno i spędzisz długie godziny na ogrzewaniu. Kocioł gazowy może uruchomić się w wybranych przez ciebie godzinach.

Również obsługa samego urządzenia jest bardzo łatwa i intuicyjna, nie potrzeba do niej żadnych specjalnych umiejętności. Raz zaprogramowany kocioł gazowy jest praktycznie bezobsługowy, trzeba jedynie przynajmniej raz w roku poddać go przeglądowi.

Dodatkowym atutem jest fakt, że kocioł gazowy nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu nie musisz organizować w swoim domu miejsca na kotłownie. Nie musisz też pamiętać o corocznych przygotowaniach do ogrzewania, w zakupie węgla czy drzewa na zbliżającą się zimę.

Kotły gazowe oprócz pracy związanej z ogrzewaniem twojego domu mogą również ogrzewać wodę dzięki czemu nie musisz posiadać kolejnego urządzenia.

Kolejnym atutem jest wygoda użytkowania. Wraz z montażem kotła gazowego, zostanie zamontowany tak zwany panel sterujący, na którym ustawiasz temperaturę i godzinę działania kotła gazowego. Plusem możliwość zastosowania tego sposobu ogrzewania jest też fakt, że piece gazowe nie zajmują dużo miejsca, mogą być zamontowane nawet w niewielkim pomieszczeniu oraz co ważne, jest to rozwiązanie zdecydowanie ekologiczne i nie zanieczyszcza środowiska.

Warto dodać, że jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne i koszt montażu zwróci się już po kilku latach, ale jeszcze szybciej odczujemy zwiększony komfort we własnym domu i dużo niższe opłaty za ogrzewanie. Oczywiście wysokość rachunków zależy od wielu czynników jak na przykład: powierzchnia i termoizolacja domu. Jeżeli masz mały dom, wystarczy mniejszy piec gazowy. Natomiast przy dużych metrażach, warto zainwestować w kotły gazowe o dużej mocy.

Jak działa piec gazowy?

Zastanawiasz się jak działa piec gazowy? Początkiem instalacji bjest przyłącz – odcinek rury, który stanowi granicę między instalacją a siecią gazową, natomiast zakończeniem instalacji gazowej, będzie Twój piec w budynku. Na przyłączu znajduje się również główny kurek, umożliwiające natychmiastowe odcięcie gazu, umieszczony jest w skrzynce gazowej, która zazwyczaj umieszczona jest na zewnętrznej ścianie budynku. Cała instalacja składa się z wielu elementów takich jak: kurek główny, kształtki, przewody spalinowe lub powietrzno-spalinowe i tym podobne. Instalację gazową możemy podzielić na instalację zewnętrzną, która prowadzona jest na terenie nieruchomości od kurka głównego oraz instalację wewnętrzną, czyli montowaną wewnątrz budynku. Po zainstalowaniu instalacji ogrzewania gazowego tak naprawdę nie musisz się już prawie niczym zajmować, poza coroczną konserwacją. Ogrzewanie domu piecem gazowym i z przede wszystkim łatwe i bezproblemowe. Pracę Twojego pieca kontrolujesz za pomocą specjalnego panelu, umieszczonego w określonym miejscu w Twoim mieszkaniu, na którym ustawiasz określoną temperaturę i godziny, w których chcesz, aby twój piec działał. Bardzo ważne jest, aby wspomnianą coroczną konserwację przeprowadzać przy pomocy specjalisty, który dokładnie może ocenić szczelność Twojego urządzenia. Taki przegląd warto wykonać wczesną jesienią, zanim rozpocznie się okres grzewczy. Natomiast jeśli nie wiesz jak działa piec gazowy i jaki wybrać, zapraszamy do naszych oddziałów – nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie!

Rodzaje kotłów gazowych

Kocioł odpowiada przede wszystkim za spalanie gazu, za czym idą koszty ogrzewania. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przyjrzeć się rodzajom i wybrać to rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojego domu. Piece gazowe możemy podzielić według wielu kategorii w tym na przykład: może to być urządzenie stojące, wiszące może to być, kocioł jednofunkcyjny lub kocioł dwufunkcyjny, piec z zamkniętą komorą spalania lub z otwartą komorą spalania, kotły gazowe z zasobnikiem itp. Jednak tak naprawdę najważniejsze różnice, to różnice w sposobie działania kotła i w jego efektywności. Główny podział pieców gazowych to: kotły tradycyjne, kotły kondensacyjne, i kotły pulsacyjne. Na rynku istnieje wiele cenionych marek, które produkują kotły gazowe. Między innymi są to: Kotły gazowe Termet, kotły gazowe Viessmann, kotły gazowe Wolf, kotły gazowe ACV, kotły gazowe Vaillant, kotły gazowe Buderus, kotły gazowe Immergas. W miejscowości Nowy Sącz i okolicach, wszystkie kotły tych marek znajdziesz u nas!

  • Piec gazowy kondensacyjny – to rozwiązanie pozwala na odzyskanie ciepła ze spalin gazowych. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, a cena jest atrakcyjna. Piece gazowe kondensacyjne, pozwalają na odzyskanie ciepła, które znajduje się w spalinach gazowych, dzięki czemu są bardzo wydajne i oszczędne. Sam piec gazowy kondensacyjny jest droższy od kotła tradycyjnego, jednak ta inwestycja szybko się zwróci. Kotły gazowe kondensacyjne występują jako kotły jednofunkcyjne lub jako piece dwufunkcyjne i zawsze jest to piec z zamkniętą komorą spalania. Kotły gazowe kondensacyjne doskonale sprawdzą się w budynkach, które mają wysokie zapotrzebowanie na ciepło.
  • Piec gazowy pulsacyjny – z dostępnych na rynku kotłów gazowych, te są najbardziej zaawansowane. Spalanie odbywa się przez jednoczesną kondensację i pulsację, dzięki czemu koszty użytkowania kotła pulsacyjnego są znacznie niższe. W przypadku pieca gazowego pulsacyjnego, nie ma żadnych palników, jednak jest to najdroższa ze wspomnianych możliwości.

Jaki kocioł gazowy wybrać? Zaufane marki.

W Rolbud Instal znajdziesz wiele cenionych marek pieców gazowych, które produkują bardzo dobre jakościowo piece gazowe. Między innymi są to: piece gazowe Wolf, piece gazowe Termet, piece gazowe ACV, piece gazowe Vaillant, piece gazowe Buderus, piec gazowy Immergas, piec gazowy Ferroli, piec gazowy Viessmann i wiele innych znanych i cenionych marek – zarówno małe piece, jak i piece gazowe o dużej mocy znajdują się w naszej ofercie. Jeśli natomiast nie wiesz, na jaką markę pieca gazowego się zdecydować, nasi specjaliści pracują na terenie całej Małopolski i chętnie pomogą w wyborze.

Kocioł jednofunkcyjny a dwufunkcyjny – różnice

Piec gazowy jednofunkcyjny ogrzewa wodę, która następnie zasila instalację grzewczą całego budynku na przykład grzejniki oraz ogrzewa wodę użytkową w osobnym podgrzewaczu, który wisi obok kotła. W przypadku kotłów jednofunkcyjny wydajność zależna jest głównie od pojemności podgrzewacza.

Kocioł dwufunkcyjny również ogrzewa wodę do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową. Kocioł dwufunkcyjny jak sama nazwa mówi pełni dwie funkcje, czyli ogrzewa wodę do centralnego ogrzewania i wodę użytkową obie funkcje realizowane są w tym samym urządzeniu. Ciepła woda użytkowa jest ogrzewana w piecu w sposób przepływowy, co oznacza, że w momencie jej poboru, czyli po odkręceniu kranu, zimna woda przepływa przez wymiennik, gdzie zostaje ogrzana do wymaganej temperatury, dzięki czemu z kranu płynie nam ciepła woda. W przypadku pieców gazowych dwufunkcyjnych ich wydajność zależna jest główna od mocy kotła w mniejszych domach lub mieszkaniach zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze jednak kiedy metraż twojego domu jest duże warto zdecydować się na kotły gazowe o dużej mocy.

Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Jaki wybrać?

Przy założeniu, że każdy z wybranych kotłów będzie miał taką samą moc, warto uwzględnić i jego wydajność. Kocioł dwufunkcyjny stosowany jest najczęściej w małych domach jednorodzinnych, w których jest jedna łazienka i punkty poboru wody nie są oddalone za bardzo od kotła. Natomiast w dużych domach posiadających więcej niż jedną łazienkę, najczęściej stosuje się kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem o odpowiedniej pojemności.

Jaki piec do ogrzewania podłogowego?

Kocioł do ogrzewania podłogowego powinien być skuteczny przy stostunkowo niskiej temperaturze wody, która go zasila (maksymalne 50 stopni Celsjusza). Najbardziej efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem będą zatem kotły niskotemperaturowe, takie jak np. kotły gazowe czy olejowe. Ogrzewanie podłogowe nie może być zasilane wodą o temperaturze wyższej niż 55 stopni Celsjusza. Warto pamiętać przy tym, że optymalnie działający piec zasilany weglęm wykorzystuje wodę o temperaturze około 70 stopni. W przypadku zasilania podłogówki piecem węglowym należy dodatkowo zainstalować zawory mieszające, które łączą chłodniejszą wodę wracająca z podłogówki z tą gorącą z kotła.

Jaki piec gazowy do domu 100m2?

Wybór pieca gazowego do domu 100m2 zależy od kilku czynników, w tym od Twojego regionu, budżetu oraz preferencji. W przypadku takiego zakupu zaleca się skonsultowanie się z fachowcem, aby pomóc Ci wybrać najlepszy piec gazowy dla Twoich potrzeb.

Mamy jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze:

  • Rozważ moc pieca. To najważniejszy czynnik. W przypadku domu o powierzchni 100m2 zaleca się piec o mocy 18-24 kW.
  • Wybierz rodzaj pieca. Istnieją dwa główne rodzaje pieców gazowych: kondensacyjne i niekondensacyjne. Kondensacyjne są bardziej energooszczędne, ale również droższe. Jeśli chcesz mieć jak najmniejsze rachunki za energię w dłuższej perspektywie czasu, warto rozważyć zakup pieca kondensacyjnego.
  • Zwróć uwagę na koszty zakupu i eksploatacji. Wybór pieca gazowego to nie tylko koszt zakupu samego urządzenia, ale również koszty związane z jego eksploatacją. Warto zwrócić uwagę na koszty paliwa, konserwacji, a także na trwałość i niezawodność pieca.
  • Skonsultuj się z fachowcem. Będzie on w stanie doradzić Ci najlepszy piec gazowy dla Twojego domu i zapewnić, że będzie on bezpieczny i efektywny.

Ile kosztuje ogrzewanie domu piecem gazowym?

Koszty ogrzania Twojego domu zależą od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od metrażu, termoizolacji budynku oraz od rodzaju kotła, na który się zdecydujesz. Nie da się podać dokładnych kosztów ogrzewania. Ceny wahają się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z nieocieplonym dużym domem jednorodzinnym, a kiedy z małym bardzo dobrze ocieplonym domem. Bardzo duży wpływ na zużycie gazu ma prawidłowe ocieplenie domu, szczelne okna prawidłowa izolacja termiczna dachu oraz ścian. Ostatecznie warto również zainwestować naprawdę dobrej jakości piec gazowy, którego zakup wróci się po kilku latach.

Na koniec odpowiemy na pytanie postawione na początku – czy warto inwestować w piec gazowy? – WARTO! Jest to rozwiązanie oszczędne, bezobsługowe, wygodne i ekologiczne.

Gdzie kupić piec gazowy na terenie Małopolski? U nas!
Sprawdź naszą ofertę.
możecie skontaktować się z nami na naszej stronie i Facebooku lub odwiedzić nas w jednym z naszych oddziałów.