Jaką temperaturę utrzymywać w domu?

Spis treści

Jaką temperaturę utrzymywać w domu, aby była ona optymalna?

Każdy z nas inaczej reaguje na określone temperatury. Niektórzy nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez skarpetek, a inni chodzą boso nawet w mroźne, zimowe dni — temperatury odczuwamy subiektywnie.

Istnieją jednak temperatury optymalne, zalecane przez instalatorów, lekarzy i innych fachowców, które mają służyć zdrowiu i samopoczuciu domowników.

Optymalna temperatura w domu

Jakość powietrza, jego wilgotność i temperatura to elementy, które mają znaczący wpływ na Twoje samopoczucie, poziom energii, a na dłuższą metę nawet na zdrowie.

Zdaniem lekarzy, optymalna, uniwersalna i  najlepsza dla człowieka temperatura to 22 stopnie Celsjusza. Ta temperatura zapewnia nam komfort cieplny i utrzymuje wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie 30%. Warto dodać, że komfort cieplny jest odczuwany przez każdego człowieka inaczej — jest to zależne od wieku, trybu życia. Człowiek starszy lub mało aktywny fizycznie bardziej odczuwa niższe temperatury.

Jaki wpływ na człowieka ma temperatura otoczenia?

Temperatura otoczenia ma znaczący wpływ na człowieka. Wysokie lub niskie temperatury mogą wpłynąć na organizm człowieka na wiele sposobów, w tym na jego zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie.

Człowiek próbuje utrzymać swoją temperaturę ciała w granicach 36-37°C, niezależnie od temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka lub zbyt niska, organizm człowieka musi podjąć działania, aby utrzymać temperaturę ciała w granicach bezpiecznych dla życia. Przykładowo, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, organizm zaczyna się pocić, aby schłodzić ciało. Natomiast gdy temperatura jest zbyt niska, organizm może zacząć drżeć, aby wytworzyć dodatkowe ciepło.

Wysoka temperatura otoczenia może prowadzić do stanów nagłego zagrożenia zdrowia, takich jak udar cieplny. W przypadku niskiej temperatury otoczenia, organizm człowieka może być narażony na hipotermię.

Wysokie lub niskie temperatury mogą wpływać na samopoczucie człowieka. Przykładowo, wysoka temperatura otoczenia może prowadzić do uczucia zmęczenia i apatii, podczas gdy niska temperatura otoczenia może powodować uczucie dyskomfortu i napięcia.

Wysokie lub niskie temperatury mogą wpłynąć na funkcjonowanie człowieka w pracy, lub codziennym życiu. Na przykład, wysoka temperatura otoczenia może prowadzić do spadku wydajności i błędów w pracy, podczas gdy niska temperatura otoczenia może wpłynąć na zdolność do koncentracji i podejmowania decyzji.

Odpowiednia temperatura w zależności od pomieszczeń

Optymalna temperatura 22 stopni Celsjusza to wartość uśredniona. Ma ona zapewnić komfort i bezpieczeństwo domownikom.

Jednak pomieszczenia znajdujące się naszych domach pełnią różne funkcje. Różnią się one również metrażem, rozkładem okien i drzwi czy wentylacją. W przypadku poszczególnych pomieszczeń przyjmuje się generalne wartości, które mogą stanowić punkt odniesienia w utrzymywaniu dogodnej temperatury.

Należy pamiętać, że preferencje dotyczące temperatury w poszczególnych pomieszczeniach mogą się różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, poziomu nawilżenia powietrza oraz innych czynników. Ważne jest, aby dostosować temperaturę w pomieszczeniu do własnych potrzeb, tak aby zapewnić sobie i innym domownikom optymalne warunki termiczne i komfort cieplny.

Temperatura w salonie

To miejsce, gdzie spędza się dużo czasu w ciągu dnia. Salon pełni również funkcję wypoczynkową i relaksu. Optymalna temperatura w salonie zależy od preferencji i komfortu indywidualnego użytkownika oraz pory roku. Według zaleceń ekspertów, temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 18°C do 22°C, przy czym optymalna temperatura dla większości ludzi to około 20°C – przy takiej temperaturze odczuwa się komfort termiczny — nie jest ani za ciepło, ani za zimno.

W zimie, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, temperatura w salonie powinna być wyższa niż w lecie, aby zapewnić komfort termiczny. W ciepłe dni letnie, temperatura w pomieszczeniach może być niższa, a w celu oszczędzania energii, zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 24°C lub niższym, jeśli jest to możliwe.

Temperatura w kuchni

To często odwiedzane i ruchliwe miejsce, w którym zazwyczaj krząta się kilka osób. Pomieszczenie to jest również regularnie dogrzewane przez gotujące się potrawy czy działający piekarnik. Zalecana temperatura w kuchni podczas gotowania powinna wynosić od 18°C do 21°C.

Podczas gotowania gorących potraw lub pieczenia, temperatura w kuchni może wzrosnąć o kilka stopni. Dlatego ważne jest, aby w kuchni była dostępna wentylacja, która zapewni cyrkulację powietrza i zmniejszy temperaturę w pomieszczeniu.

Jednakże temperatura w kuchni może być również uzależniona od rodzaju klimatu i warunków panujących na zewnątrz, a także od zastosowanego rodzaju izolacji termicznej. W przypadku kuchni w cieplejszych klimatach, zalecana temperatura może być nieco niższa, natomiast w regionach o chłodniejszym klimacie może być nieco wyższa.

Ważne jest, aby utrzymywać optymalną temperaturę w kuchni w celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa użytkowania, ale również w celu oszczędzania energii i redukcji kosztów ogrzewania.

Temperatura w łazience

To miejsce, w którym powinno być najcieplej w domu — mowa tutaj o temperaturze w granicach 21-24°C. Taki zakres temperatur dotyczy wszystkich innych rodzajów pomieszczeń, które przeznaczone są do rozbierania oraz na przebywanie ludzi bez odzieży, takich jak np. szatnie, czy pływalnie.

Odpowiednia temperatura w łazience zapewnia komfort termiczny podczas wykonywania tych czynności i pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. W łazience, gdzie jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe, temperatura powinna być nieco niższa, ponieważ ciepło jest rozprowadzane równomiernie w pomieszczeniu.

Ważne jest również, aby w łazience była dobra wentylacja, która pozwoli na usuwanie wilgoci i uniknięcie powstawania pleśni oraz grzybów. W związku z tym, dobrze jest stosować wentylatory lub otwierać okno i regularnie wietrzyć, aby zapewnić przepływ powietrza w łazience.

Temperatura w sypialni

W sypialniach dorosłych powinno być nieco chłodniej niż w salonie – ok. 20°C. Taka temperatura sprawia, że sen jest głębszy, a odpoczynek efektywniejszy.

Podczas zimowych miesięcy, temperatura w sypialni powinna być nieco wyższa, aby zapewnić komfort termiczny podczas snu. W cieplejszych miesiącach, temperatura w sypialni może być nieco niższa, aby zapobiec przegrzaniu i zapewnić odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

Należy pamiętać, że temperatura w sypialni to kwestia indywidualnych preferencji i komfortu użytkownika. Niektórzy ludzie preferują bardziej chłodne sypialnie, a inni wolą cieplejsze, a także temperatura może różnić się w zależności od wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej.

Temperatura w pomieszczeniach dla noworodka i dzieci

Noworodki są mniej odporne na niskie temperatury niż dorośli — dlatego w pokoju malucha, optymalna temperatura to 21°C w dzień i 19-20°C w nocy.

Natomiast podczas kąpieli, temperatura w pomieszczeniu, w którym maluch bierze kąpiel, powinna wynosić ok. 24-26°C.

Jak regulować temperaturę w domu?

Najprostszym sposobem na regulowanie temperatury domu jest po prostu uchylenie lub zamknięcie okna. Jednak te proste rozwiązania nie pozwolą nam kontrolować temperatury dokładnie, co do jednego stopnia Celsjusza.

Precyzyjne utrzymywanie temperatury zapewnia montaż specjalnych regulatorów pokojowych. Regulator pokojowy to jedno urządzenie bądź system urządzeń. Montowane są w takich miejscach domu, z których domownicy mogą dopasowywać pracę kotłów bądź pieców do ich zapotrzebowania na ciepło. Istnieje możliwość zaprogramowania regulatora, dzięki czemu możemy kontrolować poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Równie popularnym rozwiązaniem w kwestii sterowania ogrzewaniem są termostaty grzejnikowe. Są one co prawda nieco mniej precyzyjne niż sprzęt elektroniczny, ale pozwalają na zmianę temperatury w dowolnym momencie. W środku urządzenia montowany jest mieszek, który składa się z wosku, gazu lub cieczy. Zadaniem mieszka jest reagowanie na zmianę temperatury otoczenia.  Chłód sprawia, że materiał w mieszku się kurczy, dzięki czemu przez rury przepływa więcej wody – grzejnik staje się więc cieplejszy. Gdy natomiast temperatura podniesie się, zawór jest zamykany, a więc wody przepływa mniej.

Zadbaj również o jakość powietrza

Poza odpowiednią temperaturą duży wpływ na zdrowie mają również takie czynniki jak wilgotność powietrza i jego czystość.

W artykule Jak oczyścić powietrze w domu? udzielamy kilku porad dotyczących dbania o dobrą jakość powietrza w Waszych domach. Zapraszamy do lektury!