Jaką temperaturę utrzymywać w domu?

Jaką temperaturę utrzymywać w domu, aby była ona optymalna?

Każdy z nas inaczej reaguje na określone temperatury. Niektórzy nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez skarpetek, a inni chodzą boso nawet w mroźne, zimowe dni — temperatury odczuwamy subiektywnie.

Istnieją jednak temperatury optymalne, zalecane przez instalatorów, lekarzy i innych fachowców, które mają służyć zdrowiu i samopoczuciu domowników.

Optymalna temperatura w domu

Jakość powietrza, jego wilgotność i temperatura to elementy, które mają znaczący wpływ na Twoje samopoczucie, poziom energii, a na dłuższą metę nawet na zdrowie.

Zdaniem lekarzy, optymalna, uniwersalna i  najlepsza dla człowieka temperatura to 22 stopnie Celsjusza. Ta temperatura zapewnia nam komfort cieplny i utrzymuje wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie 30%. Warto dodać, że komfort cieplny jest odczuwany przez każdego człowieka inaczej — jest to zależne od wieku, trybu życia. Człowiek starszy lub mało aktywny fizycznie bardziej odczuwa niższe temperatury.

Odpowiednia temperatura w zależności od pomieszczeń

Optymalna temperatura 22 stopni Celsjusza to wartość uśredniona. Ma ona zapewnić komfort i bezpieczeństwo domownikom.

Jednak pomieszczenia znajdujące się naszych domach pełnią różne funkcje. Różnią się one również metrażem, rozkładem okien i drzwi czy wentylacją. W przypadku poszczególnych pomieszczeń przyjmuje się generalne wartości, które mogą stanowić punkt odniesienia w utrzymywaniu dogodnej temperatury.

Temperatura w salonie

To miejsce, gdzie spędza się dużo czasu w ciągu dnia. Salon pełni również funkcję wypoczynkową i relaksu, a więc zaleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Przy takiej temperaturze odczuwa się komfort termiczny — nie jest ani za ciepło, ani za zimno.

Temperatura w kuchni

To często odwiedzane i ruchliwe miejsce, w którym zazwyczaj krząta się kilka osób. Pomieszczenie to jest również regularnie dogrzewane przez gotujące się potrawy czy działający piekarnik. Temperatura w kuchni powinna być nieco niższa — ok. 16-18°C.

Temperatura w łazience

To miejsce, w którym powinno być najcieplej w domu — mowa tutaj o temperaturze w granicach 22-24°C. Taki zakres temperatur dotyczy wszystkich innych rodzajów pomieszczeń, które przeznaczone są do rozbierania oraz na przebywanie ludzi bez odzieży, takich jak np. szatnie, czy pływalnie.

Temperatura w sypialni

W sypialniach dorosłych powinno być nieco chłodniej niż w salonie – ok. 20°C. Taka temperatura sprawia, że sen jest głębszy, a odpoczynek efektywniejszy.

Temperatura w pomieszczeniach dla noworodka i dzieci

Noworodki są mniej odporne na niskie temperatury niż dorośli — dlatego w pokoju malucha, optymalna temperatura to 21°C w dzień i 19-20°C w nocy.

Natomiast podczas kąpieli, temperatura w pomieszczeniu, w którym maluch bierze kąpiel, powinna wynosić ok. 24-26°C.

Jak regulować temperaturę w domu?

Najprostszym sposobem na regulowanie temperatury domu jest po prostu uchylenie lub zamknięcie okna. Jednak te proste rozwiązania nie pozwolą nam kontrolować temperatury dokładnie, co do jednego stopnia Celsjusza.

Precyzyjne utrzymywanie temperatury zapewnia montaż specjalnych regulatorów pokojowych. Regulator pokojowy to jedno urządzenie bądź system urządzeń. Montowane są w takich miejscach domu, z których domownicy mogą dopasowywać pracę kotłów bądź pieców do ich zapotrzebowania na ciepło. Istnieje możliwość zaprogramowania regulatora, dzięki czemu możemy kontrolować poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Równie popularnym rozwiązaniem w kwestii sterowania ogrzewaniem są termostaty grzejnikowe. Są one co prawda nieco mniej precyzyjne niż sprzęt elektroniczny, ale pozwalają na zmianę temperatury w dowolnym momencie. W środku urządzenia montowany jest mieszek, który składa się z wosku, gazu lub cieczy. Zadaniem mieszka jest reagowanie na zmianę temperatury otoczenia.  Chłód sprawia, że materiał w mieszku się kurczy, dzięki czemu przez rury przepływa więcej wody – grzejnik staje się więc cieplejszy. Gdy natomiast temperatura podniesie się, zawór jest zamykany, a więc wody przepływa mniej.

Zadbaj również o jakość powietrza

Poza odpowiednią temperaturą duży wpływ na zdrowie mają również takie czynniki jak wilgotność powietrza i jego czystość.

W artykule Jak oczyścić powietrze w domu? udzielamy kilku porad dotyczących dbania o dobrą jakość powietrza w Waszych domach. Zapraszamy do lektury!

Rolbud Instal — kilkanaście lat doświadczenia

Jeśli macie do nas jakieś pytania lub chcecie rozwiać swoje wątpliwości, możecie skontaktować się z nami na naszej stronieFacebooku lub odwiedzić nas w jednym z naszych oddziałów. Nasz pracownik chętnie udzieli Wam rady i podzieli się swoją wiedzą.

Zapraszamy!