Nowoczesne budownictwo stawia na oszczędność energii i minimalizację kosztów związanych z ogrzewaniem. Przed przystąpieniem do budowy domu warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy.
Jeśli w perspektywie czasu chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, przy okazji sprzyjając środowisku, domy pasywne i energooszczędne to opcje, z którymi powinieneś się zapoznać.
Domem pasywnym nazywamy obiekt, w którym dzięki wykorzystaniom odpowiednich rozwiązań technologiczno-konstrukcyjnych zminimalizowane zostaje zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono domyślnie poniżej 15 kWh/ (m²/rok). Dla porównania standardowe domy zużywają rocznie około 120 kWh/m².
Dom pasywny jest inwestycją, która powinna być kompleksowo zaplanowana i przemyślana. Warto przy budowie takiego domu korzystać z usług jednego wykonawcy, który zadba o prawidłowe zrealizowanie projektu i wysoką jakość.
Teoretycznie osiągnięcie pasywności jest również możliwe w wybudowanych już domach, poprzez ich remont. Jednak jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ wymogi co do pasywności są rygorystyczne, a do precyzyjnych wytycznych powinno się zastosować już na etapie tworzenia projektu budynku.
Cechy domu pasywnego
Domy pasywne budowane są z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii ze źródeł naturalnych np. światła dziennego, gruntu, odzyskanej z wentylacji, czy wyprodukowanej przez sprzęty domowe. Równie ważne jest zatrzymywanie tej energii w obrębie budynku dzięki doskonałej termoizolacji.
Główne cechy:
Cena domu pasywnego projektowanego indywidualnie może wynosić od 8 000 do 25 000 zł. Natomiast za gotowy projekt takiego domu zapłacimy średnio od 3000 do 6000 zł. Oczywiście ceny zmieniają się w zależności od wielkości samego budynku, wykorzystanych technologii, rozwiązań oraz stopnia skomplikowania.
Dom energooszczędny to budynek, który dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym i materiałom ma umożliwić ograniczenie strat energii do minimum. Głównym celem jest redukcja kosztów ogrzewania.
Ten typ domu oferuje nam o wiele większą dowolność niż w przypadku domu pasywnego. Możemy skorzystać z pompy ciepła (która pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu), paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych (które pozyskują energię z promieniowania słonecznego), czy kotła na biomasę.
Główne cechy domów energooszczędnych:
W temacie – dowiedz się więcej > Prawidłowa termoizolacja budynku, jak ją osiągnąć?
Dom energooszczędny cechuje nieco większe zużycie energii niż w przypadku domu pasywnego, a wynosi ono 70 kWh/ (m²/rok). Dom pasywny nie przekracza 15 kWh/ (m²/rok). Każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, jednak nie każdy dom energooszczędny jest pasywny.
W domach energooszczędnych wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Natomiast w domach pasywnych odpowiednia izolacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury bez wykorzystania dodatkowych źródeł ciepła, dlatego więc rezygnuje się z systemów grzewczych.
Dom pasywny jest budową o wiele bardziej zaawansowaną pod względem technicznym. Konieczne jest wykonanie szczegółowego projektu, a działka musi posiadać specyficzne parametry. Dom energooszczędny daje nam nieco większe pole manewru, gdyż jego specyfikacja nie jest aż tak złożona.
Energia odnawialna to niezbędny element przy budowaniu domów pasywnych lub energooszczędnych. W naszej ofercie znajdziesz panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami na naszej stronie i Facebooku lub odwiedź nas w jednym z oddziałów firmy. Nasi specjaliści chętnie udzielą Wam rady i podzielą się swoją wiedzą.
Nowy Sącz
33-300 Nowy Sącz
ul. Lwowska 209
tel: 519 623 595
nowysacz@rolbudinstal.pl
Copyright 2023 © Rolbud Instal – Sprzedaż materiałów budowlanych
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Używamy plików cookie, aby poprawić
i spersonalizować korzystanie z naszej
platformy, przeprowadzać analizy
oraz zapewniać funkcjonalność
mediów społecznościowych.
Akceptując tę wiadomość, wyrażasz
zgodę na naszą Politykę plików
cookie oraz Politykę prywatności.