Wanna czy prysznic? Jak oszczędzać wodę?

Spis treści

Wanna czy prysznic: porównanie zużycia wody

Zużycie wody pod prysznicem: ile wody zużywa prysznic?

Prysznic to jedna z naszych codziennych rutyn, ale ile dokładnie wody zużywamy podczas każdego prysznica?

Czas trwania przeciętnego prysznica to 8-10min.  Korzystając z tradycyjnej głowicy prysznicowej, zużywa się około 10 litrów wody na minutę. Jakie jest więc zużycie wody podczas przeciętnego prysznica? Aż 100 litrów!

Mając takie dane możemy przeliczyć średnie zużycie wody w poszczególnych okresach czasu, przykładowo w przeciągu tygodnia zużycie wynosi 700 litrów, dając nam wynik 3000 litrów w ciągu miesiąca!

Zużycie wody w wannie: jak wiele wody zużywa kąpiel?

Długie, odprężające kąpiele relaksują po ciężkim dniu. Jednak mają swoje wady, wpływają na nasze środowisko i budżet domowy, warto więc dowiedzieć się, ile wody pochłania taka przyjemność i podjąć decyzje w zgodzie ze swoimi przekonaniami.

Zwykła wanna pomieści około 150-200 litrów wody. To już znacznie więcej niż przeciętny prysznic. Zakładając, że codzienna kąpiel trwa od 20 do 30 minut, w przeciągu tygodnia zużycie wody wyniesie pomiędzy 1050 a 2100 litrów wody.

Świadomość to jedno, jeśli chcesz, możesz wprowadzić zmianę, która wpłynie korzystanie na środowisko naturalne oraz odciąży Twój portfel. Postaraj się rozważniej napełniać swoją wannę, zwracając uwagę, na jak długo zostawiasz odkręcony kran.

Sposoby na oszczędzanie wody w łazience

Oszczędzanie wody pod prysznicem: jak skrócić czas kąpieli?

Jeśli już zdecydujesz się na oszczędzanie wody na co dzień, zobacz, jakie mamy dla Ciebie wskazówki! Pamiętaj, nie musisz rezygnować z komfortowego prysznica, aby oszczędzać wodę.

Sam prysznic obniża zużycie wody, co zrobić, aby oszczędzać jej więcej?

  • Przyjazna dla środowiska głowica prysznicowa: Rozważ zainwestowanie w głowicę prysznicową o niższym przepływie wody
  • Szybsze prysznice: Skróć czas prysznica o zaledwie kilka minut i weź z prysznic zamiast wanny.
  • Zbieranie wody deszczowej: Jeśli jesteś zaawansowanym entuzjastą ekologii, zastanów się nad zbieraniem deszczówki — zwracaj uwagę na jakość wody.

Twoja łazienka jest wyposażona tylko i wyłącznie w wannę? Odpowiadamy jak oszczędzać wodę podczas kąpieli!

  • Napełnij wannę do połowy: Jeśli możesz postaw na niższy poziom wody w wannie.
  • Krótsze kąpiele: Postaraj się skracać czas spędzony w wannie, nawet kilka minut zrobić ogromną różnicę.
  • Zastąp kąpiele prysznicem: Jeżeli masz wybór, korzystaj z prysznica zamiast z wanny. Jak już wspólnie ustaliliśmy, zużywa on zdecydowanie mniej wody.

Wprowadzenie choćby jednej z tych zasad zmniejszy zużycie wody w Twojej łazience diametralnie.

Kontrolowanie zużycia wody: jak obliczyć koszt kąpieli?

Jeśli czujesz, że zużywanie dużej ilość wody i wysokie rachunki to nie Twoja bajka, zainstaluj wodomierz. Dzięki tak prostemu urządzeniu z łatwością przyjdzie Ci monitorowanie, ile wody zużywasz na każdy prysznic. Pomoże ci to śledzić postępy w redukowaniu zużycia wody i co za tym idzie obniżeniu kosztów.

Jak natomiast obliczyć koszty zużycia wody podczas prysznica czy kąpieli? Oblicz koszt zużycia wody korzystając ze wzoru:

Koszt jednej kąpieli = Cena wody za jednostkę x Ilość zużywanej wody podczas kąpieli w litrach

I jak? Ile Cię kosztuje jeden ciepły prysznic?

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne?

Oszczędzanie wody ma sens: wpływ na środowisko i ekologię

Woda jest nieodzownym elementem naszego życia. Dzięki niej żyjemy, stanowi istotny element rolnictwa, przemysłu, a także naszych ekosystemów. Dlatego też oszczędzanie wody ma ogromne znaczenie, w szczególności dla środowiska.

1. Oszczędzanie wody chroni źródła

Źródła wody, takie jak rzeki, jeziora i podziemne akweny, to niezbędny element naszej planety. Nadmierne pobieranie z nich wody może prowadzić do wysuszania, negatywnie wpływając na życie organizmów wodnych, zwierząt i roślin, oraz na jakość wód i bioróżnorodność.

2. Redukcja zużycia energii

Przetransportowanie, oczyszczanie i doręczanie wody na nasz użytek wymaga ogromnej ilości energii. Im mniejsze zapotrzebowanie, tym mniejsze zużycia energii, co z kolei przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

3. Wsparcie dla rolnictwa i przyrody

Oszczędzanie wody przez przemysł pozostawia więcej zasobów dla rolników. To z kolei wspiera zabezpieczanie zapasów wody dla upraw, zapobieganie suszom i zachowanie bioróżnorodności.

4. Zachowanie czystości wód

Niższy wskaźnik zużycia wody oznacza mniej ścieków i zanieczyszczeń wprowadzanych do rzek i jezior. Dzięki temu wody naturalne pozostają bardziej przyjazne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Zaoszczędzić wodę i zmniejszyć wydatki: jak oszczędzanie wpływa na rachunki?

Oszczędność wody to przede wszystkim niższe rachunki, jednak nie jest to jej jedyny pozytywny aspekt.

Okazuje się, że oszczędność wody i energii są kompatybilne. Procesy uzdatniania, ogrzewania i dostarczania wody do naszych domów są energochłonne. Analogicznie każdy litr wody, który nie wymaga nakładu energii to oszczędzone złotówki na rachunkach.

Wiedzieliście, że oszczędzanie wody przekłada się również na dłuższy żywot urządzeń wodociągowych, takich jak baterie, instalacje i bojlery? Mniejsze zużycie to wolniejsza eksploatacja oraz mniejsza potrzeba ich naprawy czy wymiany.

Wiesz już, w jaki sposób możesz ograniczyć zużycie wody oraz jak to wpłynie na Twoje życie.

Jakie nasuwają Ci się wnioski po przeczytaniu tego artykułu? Czy Twoim zdaniem warto zmniejszyć ilość wody zużywanej w domu?

W naszej opinii decyzja zmniejszania zużycia wody to piękny i mądry krok!