Rodzaje pomp ciepła i ich zastosowanie

Spis treści
Pompa ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Jest to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i ekologicznych sposobów na uzyskanie ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Jeśli myślisz nad ogrzewaniem swojego domu lub firmy przy pomocy pompy cieplnej, ten artykuł jest dla Ciebie!Postaramy się wyjaśnić m.in., czym są pompy i jakie jest ich zastosowanie, przedstawimy rodzaje pomp i podstawowe różnice między nimi. Spróbujemy wyjaśnić, jak działają pompy ciepła, jakie są ich zalety, koszty, ceny oraz czy w ogóle opłaca się inwestować w pompę ciepła? Poznasz też naszą opinię na temat producentów pomp ciepła na polskim rynku.

Pompy ciepła możesz zakupić u nas. Zachęcamy do kontaktu! Więcej informacji nt. pomp w Rolbud Instal, znajdziesz w zakładce Pompy Ciepła.

Na początek — co to jest pompa ciepła?

Jest to innowacyjne i energooszczędne źródło energii. Wykorzystuje energię odnawialną z otoczenia lepiej niż którakolwiek inna technologia. Wykorzystują 75% ciepła z otoczenia i około 25% energii elektrycznej w celu wygenerowania ciepła koniecznego do docieplenia domu i ogrzania wody użytkowej. Ten sposób ogrzewania jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.Dodatkowo nowoczesne pompy cieplne, idealnie spisują się również w ciepłe dni, ponieważ generuje do wewnątrz budynku przyjemny chłód. Dzięki zastosowaniu pompy, Twój dom stanie się bardzo przyjemnym miejscem ze względu na odpowiednią temperaturę, a jednocześnie zmniejszą się opłaty za energię.

pompa ciepła wraz z wentylatorem

Jak działa pompa ciepła?

Pompy dzielą się głównie ze względu na rodzaj źródła, z jakiego pozyskiwane jest ciepło. Mechanizm działania jest jednak podobny. W dużym skrócie — zadaniem pompy jest pobieranie ciepła z jednego miejsca i transportowanie go do innego. Najnowsze modele pomp działają w dwie strony – w chłodne dni dostarczają ciepło do wewnątrz, natomiast w dni ciepłe, odprowadzają to ciepło na zewnątrz, dzięki czemu temperatura spada. Dokładnie w taki sam sposób oddziałują na wodę użytkową, podgrzewając ją lub schładzający do odpowiedniej temperatury. Podsumowując — zapewniają optymalną temperaturę wody oraz pomieszczeń.

Rodzaje pomp ciepła

Ze względu na źródło ciepła:

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pompy te, wykorzystują energię odnawialną do ogrzania budynku i CWO — ciepłej wody użytkowej. Rodzaje pomp dzielimy na: pompy gruntowe, pompy wodne, pompy powietrzne oraz hybrydowe pompy ciepła. Jak sama nazwa wskazuje, pompa ciepła gruntowa odbiera ciepło z ziemi, pompa wodna odbiera ciepło z wody. Natomiast pompa powietrzna odbiera ciepło z powietrza. Którą wybrać?

Pompa gruntowa

Gruntowa pompa ciepła jest chyba najbardziej popularną pompą na polskim rynku. Źródłem ciepła jest grunt, czyli ziemia. Wykorzystywana jest zarówno do dostarczania ciepła do pomieszczeń, jak i do zbiorników ciepłej wody. Główne zalety pompy gruntowej to bardzo wysoka efektywność działania, dzięki czemu pompa ta może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Gruntowe pompy można zamontować na dwa sposoby: za pomocą wymiennika poziomego lub wymiennika pionowego. Należy jednak pamiętać, że przy zastosowaniu wymiennika poziomego powierzchnia działki musi być dosyć spora. Natomiast przy zastosowaniu wymiennika pionowego wiercenia w głąb ziemi są bardzo głębokie, nawet do 100 m.

Pompa wodna

Wodna pompa ciepła również charakteryzuje się wysoką wydajnością – podobną do pomp gruntowych. Źródłem ciepła, jakie pozyskuje ta pompa, jest woda. Również może stanowić jedyne źródło ogrzewania Twojego domu lub firmy – koszty inwestycyjne są jednak często wyższe. Często stosowanym zewnętrznym źródłem zasilania pompy wodnej jest olej, gaz lub energia elektryczna.

Pompa powietrzna

Powietrzna pompa ciepła zyskuje w Polsce z roku na rok coraz większą popularność, ponieważ koszty montażu nie są wysokie. Źródłem pozyskiwanego ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz budynków. Powietrzne pompy ciepła dzielą się na pompy typu powietrze – powietrze oraz powietrze – woda. Pompa ciepła powietrze – powietrze transportuje ciepło do wewnątrz budynku natomiast pompa ciepła powietrze – woda transportuje ciepło do obiegu grzewczego i zbiorników z ciepłą wodą. Dużym plusem powietrznych pomp jest fakt, że można ją wykorzystywać w praktycznie każdych warunkach. Jednak w tym przypadku konieczne jest doposażenie budynku dodatkowe źródło ogrzewania, wspierające pracę pompy lub zastępujące ją w przypadku największych różnic temperatur, np. z ogrzewaniem podłogowym.

Hybrydowe pompy ciepła

Na rynku dostępne są również pompy ciepła tzw. hybrydowe. Stanowią one kombinacje energii ze źródeł odnawialnych i tradycyjnych. Różnią się między sobą zależnie od zastosowanych rozwiązań, jednak to temat na kolejny artykuł i z pewnością jeszcze do niego wrócimy.

Ze względu na sposób przepływu ciepła:

Pompa ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok (jednoobiegowa) to rodzaj pompy ciepła, w której całe urządzenie jest zamknięte w jednej obudowie. W tym przypadku kompresor, wymiennik ciepła i wentylator zlokalizowane są w jednej obudowie, co sprawia, że jest ona bardziej kompaktowa i łatwiejsza w montażu niż pompy dwuobiegowe (split).

Pompa ciepła split

Pompa ciepła split (dwuobiegowa) to rodzaj pompy ciepła, w którym skład urządzenia wchodzą dwa oddzielne elementy: zewnętrzna jednostka zawierająca sprężarkę i wymiennik ciepła oraz wewnętrzna jednostka, która odpowiada za przekazywanie ciepła do instalacji grzewczej lub do podgrzewania wody użytkowej. Wewnętrzna jednostka może przyjąć postać klimatyzatora, podgrzewacza wody czy też grzejnika ściennego.

Pompy ciepła monoblok czy split?

Wybór pomiędzy pompą ciepła monoblok a pompą ciepła split zależy od konkretnych potrzeb użytkownika oraz warunków instalacyjnych. Pompy ciepła monoblok są tańsze i łatwiejsze w instalacji, dlatego są bardziej odpowiednie dla mniejszych budynków mieszkalnych. Pompy ciepła split charakteryzują się większą wydajnością i oszczędnością energii, dzięki oddzielaniu jednostki zewnętrznej od wnętrza budynku, co sprawia, że są bardziej odpowiednie dla większych obiektów, takich jak hotele, biura lub budynki przemysłowe.

Zastosowanie pomp ciepła

Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

  • Ogrzewanie budynków.
    Są coraz częściej stosowane w systemach ogrzewania budynków, zwłaszcza w nowych budynkach o wysokiej izolacyjności termicznej. Mogą one być wykorzystywane do ogrzewania zarówno powietrza, jak i wody w centralnym ogrzewaniu.
  • Chłodzenie budynków.
    Mogą być również wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. W takim przypadku urządzenie pobiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje je na zewnątrz.
  • Podgrzewanie wody użytkowej.
    Mogą być stosowane do podgrzewania wody użytkowej, na przykład w przypadku instalacji wodociągowych w budynkach mieszkalnych lub w basenach.
  • Energia odnawialna.
    Pompy ciepła są uznawane za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w produkcji energii, ponieważ wykorzystują energię z otoczenia do produkcji ciepła lub chłodu, co pozwala na znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i obniżenie kosztów energii.

Jakie są zalety pomp ciepła?

Pompy cieplne w Polsce od kilku lat zyskują coraz większą popularność. Natomiast za granicą jest to najczęściej spotykany sposób ogrzewania domu lub firmy i wody użytkowej. Dla przykładu w Szwajcarii już nawet co trzeci budynek zasilany jest właśnie za pomocą pomp ciepła.

Główne zalety zastosowania pomp to:

  • Praktycznie darmowa energia pobierana z gruntu, wód gruntowych lub z powietrza,
  • Brak jakiejkolwiek emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.
  • Skuteczność działania – pompa cieplna jest w stanie odpowiednio ogrzać budynek nawet przy występowaniu bardzo niskich temperatur na zewnątrz,
  • Doskonała jakość – przy zastosowaniu naprawdę dobrej pompy, zyskujemy gwarancję długiej żywotności,
  • Brak konieczności składowania paliwa,
  • Przy decyzji o zastosowaniu pomp na etapie budowania domu, możemy zrezygnować z budowy kominów co znacząco obniży koszt budowy domu,
  • Bardzo łatwa obsługa – wystarczą odpowiednie ustawienia,
  • Różnorodna możliwość instalacji – np. instalacja z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami,
  • Możliwość instalacji nie tylko w nowych budynkach, ale również zmodernizowanych (w tym przypadku wcale nie musimy rezygnować z dotychczasowego ogrzewania kotłem, ponieważ pompa może współpracować z już istniejącą instalacją),
  • Niskie koszty użytkowania pompy ciepła – zastosowanie jej, pozwoli na uniezależnienie się od innych źródeł ogrzewania, a dzięki temu od wahań cen,
  • Dużym plusem jest fakt, że pompa cieplna nie potrzebuję wygenerowania dodatkowego miejsca np. w kotłowni,
  • Pompa cieplna w połączeniu z systemem fotowoltaiki jest tak naprawdę bezpłatnym sposobem na ogrzewanie domu lub firmy oraz na ogrzewanie wody użytkowej. Pompa ciepła, aby dostarczać energię, zasilana musi być prądem, a fotowoltaika sprawia, że ten prąd jest darmowy,
  • Największym atutem, są pozytywne opinie użytkowników pomp ciepła.

Jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu lub firmy?

Inwestorzy często decydują się na montaż konkretnej pompy ciepła, poznając opinie użytkowników. Niestety, nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku. Najlepszym sposobem na decyzję o rodzaju pompy, jest kontakt ze specjalistami, którzy przeanalizuj ją możliwości zastosowania jej w Twoim budynku, przedstawię Ci najlepsze rozwiązania, ceny i koszty użytkowania pompy ciepła. Jeśli mieszkasz w okolicy Małopolski, Podkarpacia, Śląska czy Podhala i zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w swoim domy lub firmie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z oddziałów Rolbud-Instal – Nowy Sącz, Piwniczna Zdrój, Klęczany lub Gołkowice. Nasi specjaliści przyjadą do Ciebie w wyznaczonym terminie, dokonają pomiarów oraz zaproponują Ci optymalne rozwiązanie, przedstawią wszystkie koszty związane z montażem pompy ciepła w Twoim domu lub firmie.

Pompy ciepła w Rolbud Instal.

Aby móc cieszyć się tym innowacyjnym sposobem ogrzewania domu i wody użytkowej ważne jest, aby pompa ciepła zainstalowana w twoim domu lub firmie, była naprawdę bardzo dobrej jakości. W naszej ofercie Rolbud Instal znajdziesz pompy ciepła Ferroli, Viessmann, Stiebel Eltron oraz Nibe.

Pompy ciepła, jakie oferują wspomniani producenci: Ferroli, Stiebel Eltron, Vieismann oraz Nibe to według nas jedne z najlepszych modeli dostępnych na rynku, pozwalające na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzania domu i dostarczania cwo. Jeśli planujesz montaż pompy ciepła w nowym budynku lub w budynku modernizowanym w okolicach Małopolski, Podkarpacia, Śląska czy Podhala serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z oddziałów Rolbud Instal – Nowy Sącz, Klęczany, Piwniczna Zdrój lub Gołkowice.

Pompy ciepła – cena

I na koniec troszkę o kosztach inwestycji. Cena pompy ciepła, zależna jest od wielu czynników, takich jak rodzaj, sposób montażu, producent, firma instalacyjna itp. Dlatego trudno podać dokładne koszty i cenę Pompy ciepła. Jeśli natomiast chcesz poznać dokładną cenę montażu pompy w Twoim budynku, skontaktuj się z Rolbud-Instal, a nasi fachowcy przyjadą, wykonają pomiar i wycenę montażu Twojej instalacji. Współpracujemy wyłącznie ze znanymi producentami pomp ciepła – Ferroli, Stiebel Eltron, Viessmann oraz Nibe, ze względu na fakt, że produkty tych producentów, charakteryzuje wysoka jakość i niska cena. Znajdziesz u nas pompy cieplne: gruntowe, wodne, powietrzne, hybrydowe, pompy ciepła powietrze – woda i wiele, wiele innych!