Rekuperacja, czyli idealny sposób wentylacji!

Spis treści

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W tym artykule poznasz odpowiedzi na podstawowe pytania, które mogą pojawić się, kiedy zastanawiasz się nad montażem tego systemu wentylacji.

Na początek ważne pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam: czy jest coś cenniejszego niż zdrowie twoje i twojej rodziny? Abyś mógł we własnym domu czuć się dobrze, warto zadbać o odpowiednią jakość powietrza, którym oddychasz na co dzień. Prawidłowa wentylacja jest niezwykle ważnym elementem każdego zdrowego domu. Przy obecnie wykorzystywanych technologiach budowlanych, szczelny, tradycyjny system wentylacji może nie spełniać swojego zadania.

Niestety konsekwencją nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia mogą być zagrzybione ściany, złe samopoczucie, słaby i płytki sen, bóle głowy, wysoka zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, obecność wirusów bakterii i alergenów, w efekcie częste infekcje. Wszystko to spowodowane może być złą jakością powietrza w Twoim domu. Jakość powietrza, którym oddychamy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zanieczyszczenia, które z każdym oddechem dostają się do naszych organizmów, mogą powodować wiele groźnych chorób, począwszy od chorób układu oddechowego, na nowotworach kończąc. Najbardziej narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza są małe dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. Ważne jest więc, aby zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach – w tym pomoże system rekuperacji.

 

rekuperator i para ciesząca się świeżym powietrzem

Co to jest rekuperacja i jakie ma zalety? | Rolbud-Instal

Inaczej nazywana jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. System rekuperacji służy do wymiany zużytego powietrza, na świeże czy jednoczesnym odzyskaniu części zgromadzonego ciepła. Rekuperacja służy przede wszystkim do oczyszczenia powietrza w twoim domu z wirusów, alergenów i zanieczyszczeń i umożliwia ogrzanie świeżego powietrza. Wymiana powietrza na świeże to główna zaleta rekuperacji.

Jak działa rekuperacja?

Postaramy się w prosty sposób wyjaśnić, jak działa rekuperacja. Sercem całego systemu jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, który służy do jego odzyskiwania. Wyciąga on jednocześnie ciepłe, zużyte i zanieczyszczone powietrze z Twojego domu i zimne powietrze z zewnątrz. Powietrze wyciągnięte z wnętrza Twojego domu przechodząc przez rekuperator, zostawia w nim swoje ciepło, a świeże powietrze z zewnątrz, jest filtrowane, przejmuje to ciepło i jest rozprowadzane w Twoim domu. W efekcie zyskujesz zawsze świeże, ciepłe, zdrowe powietrze w Twoim domu.

Rekuperacja – dlaczego warto?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto zainstalować system rekuperacji w twoim domu, spróbujemy przedstawić różnicę wentylacji przy użyciu rekuperatora, a przy użyciu tak zwanej wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna do swojego działania nie wykorzystuje dodatkowych urządzeń. Jest to głównie system kominów. Rekuperacja natomiast wykorzystuje urządzenie, jakim jest właśnie rekuperator w celu filtrowania i ogrzewania powietrza zaczerpniętego z zewnątrz przy jednoczesnym wyciągnięciu z domu zanieczyszczonego powietrza.

Już na pierwszy rzut oka widać, że główną różnicą, a przy tym zaletą dla rekuperacji jest fakt, że system ten polega przede wszystkim na filtrowaniu powietrza, które dostaje się do naszego domu. Przy tradycyjnej wentylacji powietrze dostaje się przez komin, okna, wywietrzniki itp. Nie jest ono ani filtrowane, ani ogrzewane. Nasuwa nam się tutaj kolejny wniosek, a mianowicie, dzięki zastosowaniu rekuperacji możesz oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie ze względu na to, że przy wymianie powietrza na świeże, w przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej czy uchylania okien nie tracisz ciepła ze swojego domu — to kolejna zaleta. Przy użyciu tradycyjnej wentylacji do budynku nawiewane jest świeże (teoretycznie) powietrze z zewnątrz, jednak jest to powietrze zimne, które wymaga ponownego ogrzania.

Kolejną zaletą rekuperacji jest fakt, że powietrze zaciągane z zewnątrz zwane świeżym powietrzem, nie zawsze faktycznie jest świeże i czyste. Przy użyciu rekuperatora nie musisz martwić się, o jakiej to jakości powietrze dostaje się do Twojego domu, ponieważ zaciągnięte powietrze jest filtrowane z wszelkich zanieczyszczeń. Będąc we własnym domu, nie musisz się również martwić o to, czym w piecu pali twój sąsiad, ponieważ nie musisz otwierać okien w celu wywietrzenia domu, a nawet nie jest to zalecane, aby nie tracić niepotrzebnie ciepła.

Niestety w dzisiejszych czasach otwieranie okien nie wiąże się ze wpuszczeniem do domu świeżego, czystego powietrza a czasem wręcz przeciwnie. Często jest to napływ smogu, dymu, pyłu, nieprzyjemnych zapachów, wirusów i alergenów. Nie możemy też po prostu nie otwierać okien, ponieważ jest to prosta droga do zgrzybiałego i wilgotnego mieszkania a w efekcie utraty dobrego samopoczucia i zdrowia. System rekuperacji filtruje, ogrzewa i oczyszcza powietrze, które napływa do twojego domu i jednocześnie wyciąga z niego zużyte powietrze.

Podsumowując, te trzy powody według nas są wystarczające, aby zdecydować się na instalację systemu rekuperacji.

  • Dbanie o twoje zdrowie ze względu na oddychanie świeżym powietrzem
  • Zwiększenie komfortu i poprawa jakości snu
  • Oszczędności na ogrzewaniu

Oczywiście argumentów i zalet jest więcej, jak np. brak konieczności otwierania okien nawet latem, dzięki czemu nie wpadają do domu nieproszone owady, brak hałasu z otwartego okna, pełna kontrola nad ilością powietrza nawiewanego zewnątrz i wyciąganego z wewnątrz domu. Rekuperacja może być też w pełni bezobsługowa itp. Rekuperację natomiast najbardziej docenią alergicy! Dzięki filtrowaniu powietrza, które dostaje się do budynku, nie ma ryzyka wpuszczania do środka pyłów i alergenów.

Montaż rekuperacji w istniejącym domu — czy to możliwe?

Decyzję o zainstalowaniu rekuperacji najlepiej jest podjąć na etapie projektu lub budowy domu. Oczywiście jest to najprostszy sposób montażu, ale nie jedyny. Istnieje możliwość wykonania montażu rekuperacji w starym domu pod warunkiem dokładnego uszczelnienia całego budynku. Zanim nastąpi montaż, ważnym etapem jest projekt rekuperacji, który musi wykonać specjalista mający doświadczenie w tej dziedzinie. Dobrze przygotowany projekt, pozwoli na montaż rekuperacji nawet w starym domu.

Kiedy zdecydujemy się na instalację rekuperacji w starym domu, musimy pamiętać, że przede wszystkim przed montażem dom musi być dokładnie uszczelniony. Co równie ważne musisz postawić na profesjonalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie montażu systemu rekuperacji, którzy kompleksowo zajmą się twoją realizacją od projektu sam montaż. W tym miejscu nieśmiało nadmienimy, że małopolska firma Rolbud Instal doskonale spełnia te warunki.

Kiedy montaż rekuperacji jest koniecznością?

Tak naprawdę wtedy, kiedy ważne jest dla Ciebie zdrowie domowników i zwracasz uwagę na jakość powietrza, którym oddychasz. Zazwyczaj montaż rekuperacji to wybór inwestora. Jednak w przypadku nowego budownictwa i najnowszych technologii budowy domów, czyli domów szczelnych, energooszczędnych, przy wykorzystaniu szczelnych okien, grubej warstwy ocieplenia itp. montaż rekuperacji może okazać się koniecznością.

Ile kosztuje rekuperacja?

Oczywiście na pytanie ile kosztuje rekuperacja, nie da się dokładnie odpowiedzieć. Jej cena to nie tylko koszty samego urządzenia. Wszystko zależy od etapu budowy Twojego domu, metrażu, ceny samego rekuperatora i innych koniecznych elementów do montażu całego systemu itp. Często niestety postrzegana jest jako zbędny dodatkowy drogi wydatek, jednak nie do końca tak jest. To, co zyskujemy dzięki instalacji systemu rekuperacji, jest dużo cenniejsze – zdrowie.

Cena rekuperacji może się wahać w zależności od wielu czynników. Jednak w momencie, kiedy jesteśmy na etapie projektowania bądź budowy domu, koszty montażu w porównaniu do montażu tradycyjnego systemu wentylacji niewiele się od siebie różnią, ze względu na to, że możemy wtedy zrezygnować między innymi z kominów, których cena sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Rekuperacja – koszty eksploatacji

Natomiast koszty eksploatacyjne rekuperacji, są tak naprawdę znikome — i tu kolejna zaleta. Na koszty użytkowania, składają się między innymi: wymiana filtrów, zużycie energii, które może się nieznacznie różnić w zależności od jakości zamontowanego rekuperatora, koszty serwisowania, przeglądy i czyszczenie. Jednak biorąc pod uwagę fakt oszczędności na ogrzewaniu, możemy z całą świadomością powiedzieć, że montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie jest droższe od tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej.

Tak więc już wiesz, co to jest rekuperacja i znasz jej zalety, dlaczego ważna jest odpowiednia wentylacja, jak wygląda montaż sam montaż, wiesz również, jak działa rekuperacja, wiesz, że cena i koszty utrzymania rekuperacji nie są tak bardzo wysokie, znasz różnice między wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła a wentylacją grawitacyjną, wiesz też, że jej montaż nie jest koniecznością, ale dobrym wyborem. Tak więc na pytanie, czy warto zainwestować w montaż tego systemu musisz odpowiedzieć sobie sam.

Rolbud Instal | Rekuperacja | Małopolska

Firma Rolbud-Instal zajmuje się kompleksowym montażem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nasze usługi obejmują przede wszystkim doradztwo, projekt, montaż i ewentualny serwis rekuperacji w Małopolsce. W naszej ofercie posiadamy również szeroką gamę produktów takich jak rekuperatory i wszelkie niezbędne elementy konieczne do montażu tego systemu wentylacyjnego.

Jeśli chcesz porozmawiać na temat systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów.