Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Spis treści

Rolbud Instal Nowy Sącz | Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Planując system ogrzewania w swoim domu, prędzej czy później każdy staje przed takim wyborem. Zastanawiamy się wówczas co wybrać – Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w swoim domu. Każde z podanych rozwiązań ma swoich zwolenników, ale i swoich przeciwników a dodatkowo w Internecie krąży mnóstwo opinii, nie zawsze zgodnych z prawdą. Co więc będzie lepszym wyborem?

W tym wpisie spróbujemy rozwiać Wasze wątpliwości, przedstawić działania, wady i zalety obu tych rozwiązań.

Nie napiszemy Wam niestety dokładnie, jakie są koszty tych instalacji, ponieważ jest zbyt wiele czynników, przez które cena może się różnić, ale spróbujemy przybliżyć temat. Wspomnimy też na końcu o naszej ofercie Rolbud Instal w Nowym Sączu i okolicach.

kobieta i mężczyzna dotykający grzejnik tradycyjny

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie to zwane jest potocznie podłogówką. W dużym uproszczeniu są to rury zamontowane pod podłogą, w których przepływa ciepła woda. Ciepło z wody ogrzewa podłogę i dzięki temu cała nasza podłoga staje się grzejnikiem, po którym chodzimy. Dużym atutem jest fakt, że w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym występuje równomierny rozkład temperatury, co zapewnia komfort, o jaki trudno w przypadku ogrzewania za pomocą tradycyjnych grzejników. Czy jednak zawsze jest to najlepsze rozwiązanie? Wybór każdego z tych sposobów ogrzewania może oznaczać pewne ograniczenia.

Zalety ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim, podłogówka, jak wcześniej wspominaliśmy, zapewnia najlepszy rozkład temperatur w pomieszczeniu. Najcieplej jest nam w okolicach stóp, nieco chłodniej w okolicy głowy. W przypadku grzejników jest odwrotnie.

Decydując się na montaż grzejników, musimy się liczyć z tym, że najcieplej będzie w ich bezpośrednim otoczeniu. Na system ogrzewania podłogowego często decydują się alergicy, ze względu na to, że w podłogówkach ruch powietrza jest wolniejszy, przez co ogranicza się unoszenie kurzu.

Wady ogrzewania podłogowego

Nie wszyscy akceptują ograniczenia związane ze sposobem wykończenia podłogi. Te ograniczenia powoli znikają, ponieważ coraz więcej producentów paneli dopuszcza stosowanie ogrzewania podłogowego, jednak duży mięsisty dywan zdecydowanie się nie sprawdzi. Montaż ogrzewania podłogowego wiąże się również z dużym zakresem prac, bałaganem, generalnym remontem i wyższymi kosztami. W związku z tym, na ten rodzaj ogrzewania  warto zdecydować się podczas wykańczania domu lub generalnego remontu. Podczas modernizacji, może się to okazać znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne. Działanie podłogówki może też zostać zaburzone przez dużą ilość mebli, które mogą utrudnić równomierny rozkład temperatury. Zestawy ogrzewania podłogowego nie są tanie, a do tego dochodzi również koszt montażu przez specjalistów.

Zalety grzejników ściennych

Pierwszą z zalet montażu grzejników jest to, że dużo łatwiej się nagrzewają i szybciej stygną niż podłogówka, w związku z czym mamy większą możliwość w krótkim czasie obniżyć temperaturę w wybranych pomieszczeniach, np. w sypialniach na noc, lub zwiększać ją w razie potrzeby np. w łazience. Dodatkowo montaż instalacji grzejnikowej w domu jest rozwiązaniem tańszym od podłogówki, jest ona też dużo prostsza w wykonaniu i zajmuje to mniej czasu. Możemy także wykończyć podłogę w ogrzewanym pomieszczeniu tak naprawdę dowolnym materiałem – panele, parkiet, płytki ceramiczne czy okładzina, co nam się tylko podoba. Przy ogrzewaniu za pomocą grzejników materiał na podłodze nie ma żadnego znaczenia.

Wady grzejników ściennych

Przeciwnicy grzejników ściennych często wskazują jako główny problem kwestie estetyczne. Grzejniki są rzucającym się w oczy, nie zawsze ładnym elementem wnętrza, a że nie powinno się ich zasłaniać meblami, nie każdy jest zadowolony z takiego rozwiązania. Jednak w ostatnich latach na rynku pojawia się coraz większy wybór grzejników ozdobnych, ich cena jest jednak dużo wyższa i czy radzą sobie równie dobrze co tradycyjne grzejniki – to temat na osobny wpis i zapewne do niego wrócimy.

A może razem? Podłogówka z grzejnikami?

Połączenie obu tych sposobów ogrzewania domu jest coraz bardziej popularne i coraz częściej spotykane w polskich domach. Podłogówka w łazience, sypialniach na piętrze lub poddaszu, to bardzo częsty wybór,  gdzie montowana jest samodzielnie, lub w połączeniu z kaloryferem. Często też podłogówką nie można w pełni zastąpić grzejników co może wynikać z kilku względów technicznych. Połączenie tych dwóch systemów ogrzewania musi być więc odpowiednio zaprojektowane przez specjalistów, aby uniknąć problemów w prawidłowym funkcjonowaniu. W tym miejscu nadmienimy, że Rolbud Instal już od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem i instalacją systemów grzewczych, więc jeśli szukasz firmy w Małopolsce do montażu grzejników lub ogrzewania podłogowego, skontaktuj się z jednym z naszych oddziałów: Rolbud instal Nowy Sącz, Rolbud Instal Gołkowice, Rolbud Instal Piwniczna Zdrój lub Rolbud Instal Klęczany.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, a ile ogrzewanie grzejnikami?

Z finansowego punktu, ogrzewanie grzejnikami jest prawdopodobnie bardziej opłacalne. Wykonanie takiego systemu ogrzewania kosztuje mniej, a oszczędności uzyskane przy tzw. podłogówce pokryją tę różnicę dopiero po kilku latach. Jeśli zastanawiamy się, czy wybrać Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki i gdy bierzemy pod uwagę komfort, estetykę i wygodę, nie cenę, podłogówka wygrywa.

Grzejniki ścienne — najlepsze marki w Rolbud Instal!

Wśród naszej oferty znajdziesz zarówno całe zestawy ogrzewania podłogowego, akcesoria instalacji centralnego ogrzewania, możesz również skorzystać z usługi montażu podłogówki jak i grzejników w Nowym Sączu i okolicach małopolski. W Rolbud Instal Nowy Sącz, znajdziesz również grzejniki ozdobne, grzejniki łazienkowe, wielu znanych marek. Jesteśmy jednym z największych w Nowym Sączu i okolicach dystrybutorów posiadających grzejniki takie jak np.: grzejniki Edan, Jaga, Purmo, Carlo Alfa, grzejniki Caro, MONIKA, grzejniki Turan, Victoria, West, czy grzejniki Zenit i wiele innych marek.

Podłogówka czy grzejniki – co więc wybrać?

Na to pytanie każdy musimy odpowiedzieć sobie sam, w zależności, na czym bardziej nam zależy: na stałym utrzymywaniu określonej temperatury we wnętrzach, czy na możliwości szybkiej jej zmiany? Na estetyce i komforcie, czy niższej cenie montażu? Oraz oczywiście warunkiem jest techniczna możliwość zamontowania systemu ogrzewania podłogowego, którą powinien ocenić specjalista.

Mamy nadzieję, że choć troszkę udało nam się rozwiać Wasze wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji. Jeśli chcesz zamontować system grzejników lub podłogówkę w Nowym Sączu, Klęczanach, piwnicznej Zdrój, Gołkowicach lub w innych miejscowościach południowej polski, zapraszamy do kontaktu z Rolbud Instal!

Rolbud Instal Nowy Sącz – nasza oferta | Podłogówka Nowy Sącz | Grzejniki Nowy Sącz

Wśród szerokiej oferty Rolbud Instal, znajdziesz zarówno gotowe zestawy ogrzewania podłogowego, elementy do montażu systemów podłogówki, jak i akcesoria. Oferujemy również usługi wyceny, pomiaru, projektu i montażu w Nowym Sączu i na terenie całej Małopolski! Jeśli jednak zdecydujesz, że podłogówka nie jest dla Ciebie, w naszej ofercie znajdziesz również wszelkiego rodzaju grzejniki pokojowe, grzejniki ozdobne i grzejniki łazienkowe wielu znanych i cenionych marek, np. grzejniki Jaga, Purmo, Edan, Carlo Alfa, Caro, MONIKA, Turan, Victoria, West, czy grzejniki Zenit i wiele innych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu podłogowym, czy grzejnikach, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy Ci również znaleźć odpowiedź na dręczące pytanie… Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe – zdalne sterowanie

Podłogówka to bardzo efektywny i ekonomiczny sposób ogrzewania domu.
Pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego mniejszym nakładem finansowym niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych źródeł ciepła. Aby można było mówić o prawdziwych oszczędnościach, konieczne jest rozważne korzystanie ze sterowników tego ogrzewania.

Korzystając z regulatora temperatury ogrzewania podłogowego, można samodzielnie decydować, ile ciepła będzie docierać do konkretnych pomieszczeń. Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym, które mamy w naszej ofercie, to wyspecjalizowane, nowoczesne urządzenia, które pozwalają na sprawne zarządzanie i kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna.

Zastosowanie systemów ogrzewania podłogowego oszczędza czas i zapewnia pełny komfort cieplny!

Sterownik ogrzewania podłogowego to urządzenie jednocześnie zaawansowane technologicznie i proste w obsłudze.
Dzięki temu, że sterownik podłogówki zainstalowany w danym pomieszczeniu decyduje o panującej w strefie temperaturze, to można przyczynić się do jeszcze większych oszczędności.

Jednocześnie za pomocą sterownika do ogrzewania podłogowego można dopasować poziom temperatury do codziennych aktywności. Wprowadzanie zmian z poziomu regulatora temperatury ogrzewania podłogowego jest bardzo proste, dzięki łatwej nawigacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i odwiedzenia jednego z naszych oddziałów w Nowym SączuŚwidnikuGołkowicachKlęczanach lub Piwnicznej Zdrój.