Jak działa pompa ciepła?

Spis treści

Z roku na rok zainteresowanie pompami ciepła wzrasta. Nie ma co się dziwić, rozwiązanie to jest jednym z bardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domu lub wody. Pojawia się więc pytanie – jak działa pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to w dużym skrócie urządzenie umożliwiające pobieranie ciepła z otoczenia, które przy wykorzystaniu prądu przetwarzane jest na energię, która może posłużyć do ogrzania Twojego domu czy wody.

Inwestorzy decydują się na ogrzewanie domu pompą ciepła głównie ze względu na jej efektywność, samoobsługę i niski poziom awaryjności. Rozwiązanie to wykorzystuje energię pochodzącą z OZE (Odnawialne Źródło Energii), co dla coraz większej ilości osób jest mocnym argumentem, aby zainwestować w pompę ciepła.

 

dłonie mężczyzny i pompa ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielimy ze względu na źródło, z jakiego pozyskiwana jest energia. Wyróżniamy:

  • Pompy ciepła gruntowe
  • Pompy ciepła powietrzne
  • Pompy ciepła wodne
  • Pompy ciepła hybrydowe

Pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła gruntowa wykorzystuje energię cieplną skumulowaną w gruncie. Pobrana energia trafia prosto do instalacji grzewczej w domu. Ten rodzaj jest montowany wewnątrz budynku. Przebieg instalacji pompy ciepła tego typu jest nieco bardziej wymagający, konieczne jest wykonanie prac naziemnych lub odwiertów.

Pompy ciepła powietrzne

Powietrzna pompa ciepła występuje w dwóch rodzajach:

pompa ciepła powietrze – powietrze – pobiera powietrze z zewnątrz i ogrzane kieruje prosto do wnętrza budynku.

pompa ciepła powietrze – woda – także pobiera powietrze z zewnątrz, jednak energia cieplna trafia do instalacji grzewczej np. podłogówki.

Pompy ciepła wodne

Te pompy pozyskują ciepło z wody płynącej, jest to jeden z rzadziej wykorzystywanych w domach jednorodzinnych systemów ze względu na wysokie koszty zakupu urządzenia.

Pompy ciepła hybrydowe

Sposób pracy pompy ciepła hybrydowej nie różni się znacząco od pozostałych. Pompy te jednak łączą w sobie nowoczesność i ekologiczność z tradycyjnymi systemami ogrzewania, dlatego doskonale sprawdzą się w domach poddawanych modernizacji.

Jak działa pompa ciepła?

Czas na to, na co każdy czeka. O pompach ciepła słyszy się dużo w kontekście ich efektywności i ekologiczności, ale jak one działają?

Pompa ciepła wykorzystuje zasadę przemieszczania się ciepła, a jej sposób działania zbliżony jest do funkcjonowania lodówki, która usuwa ze swojego wnętrza ciepłe powietrze.

W przypadku pompy ciepła zastosowanie znajduje odwrotność tego procesu. ponieważ usuwa ona ciepło z zewnątrz i przesyła je do wnętrza budynku.

Warto tutaj wspomnieć o elementach całego systemu:

źródło dolne – miejsce, z którego pozyskuje się energię np. grunt lub powietrze,

pompa ciepła – która dzięki przemianom termodynamicznym zmienia pobrane z otoczenia ciepło w energię,

źródło górne – czyli Twoja instalacja grzewcza.

Działanie pompy ciepła skupione jest zatem na przesyłaniu pobranej energii ze źródła dolnego do górnego, czyli Twojej instalacji, którą może być np. podłogówka.

Sposób działania pompy ciepła nie może obejść się bez udziału sprężarki, która zasilana jest energią elektryczną. Umożliwia ona obieg energii i dostarczenie ciepła do wnętrza budynku.

Infografika obrazująca zasady działania pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Pompa ciepła powietrzna jest urządzeniem wykorzystującym energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Działa na zasadzie odwróconego działania chłodziarki, przekształcając energię zimniejszego źródła (powietrza zewnętrznego) na ciepło o wyższej temperaturze.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła (GWC) wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Działa na podobnej zasadzie jak pompa ciepła powietrzna, ale zamiast powietrza zewnętrznego wykorzystuje ciepło zgromadzone w ziemi. W gruncie zostaje zamontowany układ pionowych lub poziomych rur, zwanych kolektorami gruntowymi. Pobierają one ciepło, które jest przekazywane do czynnika chłodniczego znajdującego się wewnątrz pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

Pompa ciepła powietrze-woda jest systemem, który wykorzystuje energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania wody użytkowej lub budynku. Działa na podobnej zasadzie jak pompa ciepła powietrzna, ale zamiast przekazywać ciepło bezpośrednio do układu grzewczego, przekazuje je do wody krążącej w układzie grzewczym.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła zależny jest od kilku czynników, a mianowicie: jej rodzaju i mocy.

Najtańszą z opcji jest pompa ciepła powietrzna, którą możesz zakupić za ok. 30 000 – 50 000 zł.

Koszt zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła jest wyższy niż w przypadku innych rodzajów, wartość takiej inwestycji to ok. 60 0000 – 80 000 zł

Dodatkowo należy doliczyć koszty energii elektrycznej koniecznej do działania pompy. Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła, warto zatem rozważyć instalację fotowoltaiki, która jest źródłem zielonej i darmowej energii elektrycznej.

Pompa ciepła – dofinansowanie

Wysokie koszty inwestycji mogą przerażać, jednak obecnie prowadzony jest w naszym kraju program Moje Ciepło pozwalający na uzyskanie dofinansowania przez właścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Wysokość uzyskanej kwoty zależy od rodzaju pompy i posiadania karty Dużej Rodziny.

Przewidziano dotacje do 30% lub do 45% kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać do 31 grudnia 2022 lub wyczerpania dedykowanej puli środków (600 000 000 zł).

Pompy ciepła Nowy Sącz

Jeśli poszukujesz firmy, która zajmie się instalacją pompy ciepła w Twoim domu, zapraszamy do naszych oddziałów. Służymy fachowym doradztwem zarówno w zakresie doboru urządzeń jak i ich montażu.

Działamy na terenie całej Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem Sądecczyzny.