Instalacja grzewcza – piec na pellet czy ekogroszek?

Spis treści

Sprawna i wydajna instalacja grzewcza to podstawowy element w każdym domu. Jednak wybór systemu grzewczego nie jest łatwym zadaniem. Jednym z ważniejszych kryteriów jest wybór paliwa do domowego systemu grzewczego. Istotnymi czynnikami są między innymi wpływ na środowisko naturalne, koszty związane z eksploatacją, dostępność i jakość paliw w naszej okolicy. W dzisiejszym wpisie skupimy się na dwóch rodzajach systemu grzewczego, jakim będzie kocioł na ekogroszek i piec na pellet – spróbujemy przedstawić różnice i podobieństwa między tymi dwoma systemami, porównamy ceny pieców na ekogroszek i pellet oraz jaka jest cena za sam ekogroszek i pellet, a na koniec spróbujemy rozwiać wasze wątpliwości czy lepszy będzie kocioł na pellet, czy może jednak na ekogroszek.

Wiele osób, które stają przed wyborem systemu ogrzewania do domu, najczęściej bierze pod uwagę właśnie te dwa wymienione systemy. To chyba najpopularniejszy dylemat w ostatnich czasach przy wyborze sposobu ogrzewania. Inwestorom zazwyczaj zależy na możliwie wygodnym i zarazem tanim ogrzewaniu swojego domu. Decydując o wyborze kotła, najczęściej kierujemy się rachunkami oraz dostępnością paliwa w okolicy. Jednak równie ważne aspekty to ekologia oraz funkcjonalność kotła.
piec na pellet marki defro, piec na ekogroszek marki kamen, piec na pellet marki stalmark

Co to jest ekogroszek?

Zaczniemy od całkowitych podstaw. Bez tego trudno będzie wybrać sposób ogrzewania. Co to takiego jest ten ekogroszek, jaka jest jego cena i czym się charakteryzuje? Według podstawowych definicji ekogroszek to paliwo stałe, które produkowane jest z węgla brunatnego lub węgla kamiennego, przeznaczone do produkcji energii cieplnej w kotłach. Węgiel – brzmi strasznie? Tylko na pierwszy rzut oka. Ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o bardzo niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych, dzięki czemu podczas procesu spalania wytwarzane substancje szkodliwe są dużo niższe, niż w przypadku innych węgli, a po jego spaleniu pozostaje niewiele zanieczyszczeń w postaci popiołu. Ekogroszek od zwykłego węgla różni się nie tylko rozmiarem, ale tym, że jest to wyselekcjonowane i pozbawione szkodliwych substancji paliwo. Cena pelletu jest zazwyczaj wyższa od ceny ekogroszku, jednak różnica może być niewielka – to zależy często od lokalizacji.

Co to jest pellet?

Dobrze… Wiemy już, czym tak naprawdę jest ekogroszek, teraz czas na pellet. Jest to paliwo stałe w formie granulatu powstającego z biomasy. Produkowany jest odpadów drzewnych, z uprawianych specjalnie w tym celu roślin i drzew. Pellet drzewny to nic innego jak sprasowane trociny powstające podczas prac tartacznych i innych prac związane z obróbką drzewa. Cena pelletu nie jest wygórowana, co stanowi o jego atrakcyjności.

Kocioł na ekogroszek czy na pellet? | Podobieństwa.

Obsługa kotła na ekogroszek i kotła na pellet jest bardzo podobna. Oba kotły posiadają systemy automatycznego podawania paliwa, przez co użytkownicy mają zapewniony pełny komfort obsługi swojego pieca. Nowoczesne kotły na pellet i na ekogroszek są podobne pod względem ekologicznym – obowiązują te same normy emisyjne, przez co nie wydzielają szkodliwych substancji do otoczenia. Mimo że producenci kotłów na pellet czasem sugerują, że palenie węglem stosunkowo jest bardziej szkodliwe, nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Zarówno ze spalania pelletu, jak i ekogroszku, powstają podobne rodzaje zanieczyszczeń.

Cena pieca na ekogroszek a cena pieca na pellet.

Cena samego pieca zarówno na ekogroszek, jak i na pellet obecnie nie różni się bardzo od siebie. Oczywiście cena pieca na ekogroszek i pellet zależy od wielu czynników, między innymi od jakości, producenta i udogodnień, jakie oferuje. Natomiast w podobnych pieniądzach znajdziemy zarówno kocioł na ekogroszek i jak i kocioł na pellet oferujący podobne funkcjonalności.

Cena paliwa natomiast już zazwyczaj będzie się różnić. Oczywiście cena ekogroszku i cena pelletu może się różnić, w zależności od lokalizacji. Jednak cenowo w przeliczeniu na jednostkę energii, zazwyczaj zawsze wygra ekogroszek, choć nie są to spektakularne różnice. Rozbieżności w cenach będzią tym większe, im większą powierzchnię trzeba będzie ogrzać.

Instalacja grzewcza na pellet czy ekogroszek. Co wybrać?

Wyjaśniliśmy już, co to jest ekogroszek i co to jest pellet. Przedstawiliśmy najważniejsze podobieństwa obu systemów ogrzewania, a teraz czas na podstawowe różnice. Kocioł na pellet czy ekogroszek — co lepsze?

Jednym z ważniejszych kryteriów, tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest dostępność i jakość danego paliwa. Na rynku występują również kotły tak zwane uniwersalne, zarówno na pellet, jak i na ekogroszek. Jednak czy takie połączenie zapewni nam idealną pracę kotła? To już materiał na kolejny wpis. Zapewne jeszcze do tego wrócimy.

Popiół.

Pierwszą podstawową różnicę między dwoma systemami to ilość powstającego popiołu. W tym przypadku zdecydowanie wygrywa pellet. Dla przykładu: z jednej tony spalonego pelletu możemy otrzymać około 1% popiołu, co daje 10 kg. W przypadku ekogroszku może to być nawet 12% popiołu, co daje nam aż 120kg- znaczna różnica. A do tego popiół z pelletu, może być użyty jako zupełnie naturalny nawóz, natomiast popiół z ekogroszku musimy niestety zutylizować.

Ilość zużytego paliwa.

Porównując natomiast ilość zużytego paliwa, w przypadku pelletu będzie go więcej niż w przypadku ekogroszku. Przyczyną jest kaloryczność danego opału. Mimo to, koszty użytkowania pieca na pellet zazwyczaj będą niższe niż na ekogroszek, jednak różnica ta, zależna jest od wielu czynników, m.in. od metrażu domu.

Komfort użytkowania.

Kolejną różnicą będzie komfort użytkowania. Ekogroszek to po prostu węgiel – brudzi i pozostawia ciemny nalot. Każdy, kto kiedykolwiek miał nawet najmniejszą styczność z węglem, wie, jak ciężko domyć zabrudzenia. Natomiast pellet będzie znacznie czystszy. W naszej kotłowni, w której mamy zamontowany kocioł na pellet będziemy mieć do czynienia jedynie z suchym pyłem drzewnym, który ma zdecydowanie przyjemniejszy zapach niż węgiel. Tak, więc jeśli chodzi o wygodę użytkowania pellet zostaje zwycięzcą.

Kocioł na pellet czy ekogroszek – który zwycięża?

Wiecie już, co to jest pellet i ekogroszek, znacie różnice między tymi dwoma paliwami, wiecie też, czym różnią się te dwa rodzaje systemów grzewczych i jakie mają podobieństwa. Jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić który system jest lepszy. Znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników obu systemów. Ostateczny wybór należeć będzie do Ciebie. Warto przeanalizować wszystkie aspekty, w tym przede wszystkim dostępność, jakość i ceny konkretnego paliwa w Twojej okolicy i podjąć ostateczną decyzję. Polecamy również skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się montażem i serwisem instalacji grzewczych w Twojej okolicy, którzy z pewnością pomogą w wyborze.

Producenci kotłów na polskim rynku – kogo wybrać?

Na polskim rynku funkcjonuje mnóstwo producentów obu systemów grzewczych.

Rolbud Instal – oddziały Nowy Sącz, Piwniczna, Klęczany i Gołkowice, przez ponad 16 lat swojego doświadczenia współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi producentami pieców na ekogroszek: Stalmark, Defro, Kamen oraz Kołton. Natomiast marki pieców na pellet, jakie rekomendujemy to: Kamen, Stalmark oraz Defro. Każdy producent oferuje bardzo dobre jakościowo kotły. Mogą natomiast różnić się poszczególnymi elementami, estetyką, wykonaniem i funkcjonalnością. Jeśli natomiast nie wiesz, który piec wybrać, serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych oddziałów Rolbud-Instal: Nowy Sącz, Piwniczna, Klęczany, Świdnik lub Gołkowice, a nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze producenta pieca na ekogroszek spośród dostępnych: Kamen, Stalmark, Defro, Kołton..

Rolbud Instal – kotły na pellet | Nasza oferta

W naszej ofercie znajdziesz kotły wyłącznie znanych, cenionych i sprawdzonych producentów. Oferujemy piece na pellet marki Kamen, Stalmark oraz Defro. Dlaczego te trzy marki? Ponieważ są to sprawdzone przez nas produkty przez długie lata doświadczenia. Wysoka jakość, dobra cena i bezawaryjność to cechuje piece na pellet tych trzech producentów. W ofercie Rolbud Instal  znajdziesz również wysokiej jakości pellet Defro w promocji! Cena pelletu to tylko 950 zł za tonę. Pellet Defro to nie tylko atrakcyjna cena! Jest to bardzo wysokoenergetyczne paliwo, w konkurencyjnej cenie. Oferujemy również usługi montażu oraz serwisu kotłów.

W temacie – dowiedz się więcej > Oferta kotłów na pellet.

Rolbud Instal – Kotły na ekogroszek | Nasza oferta

Podobnie jak w przypadku kotłów na pellet, w naszej ofercie znajdziesz sprzęt wyłącznie od sprawdzonych producentów. Głównie piece na ekogroszek Kamen, Stalmark, Defro oraz Kołton. To, co charakteryzuje wymienionych producentów to wyjątkowo dobra jakość połączona z bardzo dobrą ceną. Firma Rolbud-Instal oferuje również usługi montażu oraz serwisu kotłów na ekogroszek na terenie całej Małopolski. Nasi specjaliści chętnie pomogą dopasować Ci odpowiedni kocioł do twoich potrzeb.

W temacie – dowiedz się więcej > Oferta kotłów na ekogroszek.

Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, za pomocą formularza lub odwiedzić nas w którymś z oddziałów.