Hałas w instalacjach kanalizacyjnych — jak temu zaradzić? 

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych — jak temu zaradzić? 

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych i rurach to problem, którego nie należy bagatelizować. Jest to bardzo uciążliwe i denerwujące, a w skrajnych przypadkach może utrudnić normalne funkcjonowanie. Dom ma być oazą spokoju, gdzie odpoczywamy i zażywamy relaksu. Niestety buczenie i szumy dobiegające z rur nie ułatwiają nam wypoczynku. 

Jeśli mowa o poziomie hałasu w poszczególnych pomieszczeniach, nasilenie dźwięku zależy głównie od poziomu izolacji akustycznej przegród budowlanych i od jakości i systemu mocowania. System rur jest ważny, ale to właśnie przegrody i mocowania mają największy wpływ na hałas.

Warto zaznaczyć również, ze statystyki dotyczące akustyki danych systemów kanalizacyjnych podawane przez producentów są opracowywane na podstawie testów laboratoryjnych. Możemy więc domyślić się, że produkty te wypadają inaczej w sytuacji rzeczywistej, zamontowane w naszych domach.

Rury do instalacji kanalizacyjnych

Dlaczego rury bulgoczą, buczą i hałasują?

Dlaczego zatem z rur dochodzą uciążliwe i denerwujące odgłosy? Przyczyny bywają różne.

Błędy na etapie projektowania

Wykonanie ścian ze zbyt lekkich i nośnych akustycznie materiałów to błąd. Błędem jest również złe wykonanie przejść przez stropy i ściany. Wszystkie wolne miejsca i dziury powinny być wypełnione elastycznym materiałem, takim jak na przykład wełna mineralna.

Błędem projektowym jest również montowanie rur przy ścianach salonu i sypialni. To pomieszczenia służące do odpoczynku i relaksu, a dźwięk niosący się z rur z pewnością utrudnia wypoczynek. 

Zakłócenia w swobodnym przepływie wody

Takie zakłócenia najczęściej spowodowane są zwężeniami rur, obecnością pęcherzyków powietrza lub gwałtowną zmianą kierunku przepływu wody. W starszych domach hałas w instalacjach kanalizacyjnych pojawia się również wskutek drgania uszczelek w zaworach.

Mocowanie rur na sztywno

Sztywne mocowanie rur do przegród budowlanych to kolejna przyczyna uciążliwego hałasu. Rury montowane na sztywno wibrują, a wibracje przenoszą się na ściany budynku. Uchwyty powinny mieć zapewnioną elastyczność, którą można uzyskać dzięki specjalnym gumowym podkładkom.

Słaba izolacja akustyczna

Cienkie ściany wykonane z lekkich materiałów, które w dodatku nie mają wypełnionych spoin i są pokryte cienką warstwą tynku zapewniają słabą izolację akustyczną. 

Zbyt wysokie ciśnienie wody

Szum dobiegający z rur podczas pobierania wody sygnalizuje nam to, że ciśnienie i prędkość przepływu są zbyt duże. Przyczyną może być zbyt mocno dokręcony zawór, niedrożna złączka lub gwałtowne zwężenie się przewodu na jakimś odcinku. Ciśnienie można zmniejszyć instalując specjalny reduktor na początku lub na końcu instalacji.

Jak pozbyć się hałasu z rur?

Należy zacząć od podstaw i prostych czynności. Zalecane jest sprawdzenie stanu grzybków, uszczelek, ogólnej szczelności instalacji oraz stanu filtrów. Niestety często rury bywają montowane w miejscach, do których nie ma dostępu, co znacznie utrudnia przegląd instalacji i konieczne musi być przeprowadzenie nieco bardziej zaawansowanych prac modernizacyjno-remontowych.

Przemyślany projekt systemu kanalizacji

O układ pomieszczeń i rozmieszczenie elementów systemu kanalizacyjnego należy zadbać już na etapie tworzenia projektu. Taki system musi być optymalny pod względem akustyki i użyteczności.

Pomieszczenia, w których korzysta się z urządzeń sanitarnych powinny być skoncentrowane na możliwie jak najmniejszej powierzchni — najlepiej obok siebie lub w jednym pionie. Koncentracja takich pomieszczeń ma duży wpływ na poziom hałasu oraz ułatwia poprowadzenie pionów sanitarnych.

Odpowiednie przegrody akustyczne

Jeśli rury zostały poprowadzone obok sypialni, salonu lub gabinetu, należy zadbać o to, aby zamiast cienkich ścianek działowych zastosować grubszą przegrodę, która zapewni izolację akustyczną.

Zastosowanie cichych rur

Ciche rury mają standardowe wymiary jeśli mowa o średnicy zewnętrznej, jednak różnią się strukturą wewnętrzną, która często jest pokryta dodatkową, wygłuszającą warstwą.

Pierścienie amortyzujące i zaciski

Aby przeciwdziałać drganiom rur i aby redukować wibracje, stosuje się elastyczne pierścienie amortyzujące i zaciski, które zapobiegają poruszaniu się rury. Specjalne pierścienie zapobiegają stukaniu rury o miejsca, w których przechodzi ona np. przez ścianę i strop.

Maty wygłuszające do rur

Istnieją specjalne maty, które idealnie sprawdzają się przy uzupełnianiu izolacji akustycznej domu. Najczęściej przyjmują one formę specjalnych elastycznych pianek. Są dostępne w różnych formach i grubościach.

Akustyczna wełna mineralna

To uniwersalny sposób na izolowanie ścian i zapewnienie odpowiedniej akustyki. Zapewnia optymalne warunki dźwiękowe w pomieszczeniach.

Profesjonalne instalacje kanalizacyjne w Rolbud-Instal

Chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie od A do Z? Zapraszamy do nas!

Oferujemy wszystkie produkty potrzebne do wykonania instalacji kanalizacyjnej. Są to produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów.