Grzejniki – rodzaje i ich odpowietrzanie.

Spis treści

Jakie grzejniki są dostępne na rynku i jak się z nimi obchodzić?

Grzejniki naścienne, mimo zyskującemu na popularności ogrzewaniu podłogowemu, wciąż są najpopularniejszym źródłem ogrzewania stosowanym w polskich domach. Jeśli ogrzewasz swój dom za pomocą grzejników, warto zadbać o to, aby były one w pełni sprawne i wydajne — zaoszczędzisz w ten sposób energię, ale też nerwy.

Rodzaje grzejników

Obecnie na rynku możemy znaleźć różne rodzaje grzejników. To od rodzaju grzejnika zależy sposób oddawania energii, efektywność działania. Każdy z grzejników ma również swoje słabe i mocne strony.

Grzejniki żeliwne

Kojarzą nam się z dawnymi, topornymi „żeliwiakami”. Jednak obecnie grzejniki żeliwne przybierają rozmaite, nowoczesne i fantazyjne formy, które poza ogrzewaniem pomieszczenia, pełnią również funkcję dekoracyjną. Charakteryzuje je duża pojemność wodna oraz długie oddawanie ciepła.  Większość grzejników żeliwnych ma budowę członową — co umożliwia dodawanie lub odejmowanie segmentów, a tym samym elastyczną regulację mocy.

Minusem dla użytkowników może być chropowata powierzchnia grzejnika, która utrudnia czyszczenia. Grzejniki te przez długi czas zachowują ciepło, jednak nagrzewają się dosyć wolno. Są one również ciężkie, a więc wymagają zamocowania na solidnej ścianie lub postawienia na podłożu.

grzejniki żeliwne

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe zazwyczaj mają budowę członową, podobnie jak „żeliwiaki”, a więc dodając lub odejmując żeberka, możemy regulować ich moc. Aluminium to świetny przewodnik ciepła, dlatego grzejniki wykonane z tego materiału nagrzewają się szybko. Grzejniki aluminiowe są również lekkie, a ich gładka powierzchnia sprzyja utrzymywaniu czystości. Ogólnie uznaje się, że są one odporne na korozję, jednak powinno unikać się łączenia elementów aluminiowych i miedzianych w instalacji grzewczej. Miedź współistniejąca z aluminium sprzyja powstawaniu korozji. Jeśli łączenie tych elementów jest konieczne, należy zastosować inhibitory kolizji i przekładki.

Wadą grzejników aluminiowych jest ich kruchość, delikatność i mała odporność na uszkodzenia mechaniczne. Podczas transportu, czy montażu, często przypadkowo można ukruszyć segment grzejnika.

grzejniki aluminiowe

Grzejniki stalowe

Obecnie dosyć popularne są stalowe grzejniki płytowe. Mają one małą pojemność wodną, dzięki czemu szybko się nagrzewają i łatwo sterować ich pracą. Są lekkie i estetyczne, a na rynku znajdziemy duży wybór ozdobnych grzejników stalowych.

Są mało odporne na działanie korozji, dlatego też nie powinno się ich montować w instalacjach otwartych, w których woda grzewcza spotyka się z tlenem.

grzejniki stalowe w łazience

Grzejniki konwektorowe

W obudowie znajdują się aluminiowe lub miedziane rury, które umożliwiają przekazywanie ciepła do pomieszczenia niemal w całości (około 90%) poprzez proces zwany konwekcją. Grzejniki te mogą służyć również do wychładzania pomieszczenia, dzięki zasilaniu zimną wodą. Są one lekkie, niewielkich rozmiarów i mają małą pojemność wodną i szybko się nagrzewają.

Są one dosyć trudne do czyszczenia, a wywołany przez nie intensywny ruch powietrza powoduje unoszenie się kurzu.

Pozostając przy grzejnikach konwektorowych, warto zwrócić uwagę na ich szczególny rodzaj, czyli grzejniki kanałowe, które zyskują na popularności. Montuje się je w podłożu, zazwyczaj w miejscach, które narażone są na wychłodzenie spowodowane napływem zimnego powietrza np. przy balkonach, czy tarasach. Grzejnik kanałowy często spotykamy również w sklepach, ponieważ nie zasłaniają one ekspozycji.

grzejnik konwektorowy

Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?

Powietrze dostające się do grzejnika to całkowicie normalne zjawisko. Dlatego też odpowietrzanie to czynność, którą powinniśmy wykonywać regularnie. Jeśli słyszysz dochodzące z grzejnika szumy, bulgotanie, czy syczenie, a górna część grzejnika jest zimna, to znaczy, że grzejnik jest zapowietrzony.

Odpowietrzanie grzejnika

To podstawowy krok, jaki musisz wykonać, by utrzymać jego pełną sprawność i efektywność. Zapowietrzony grzejnik sprawia, że twoja instalacja pochłania energię bez oddawania adekwatnej ilości ciepła.

Odpowietrzanie grzejnika to dosyć prosta czynność, która powinna zająć kilkanaście minut. Kroki podejmowanie podczas procesu odpowietrzania mogą różnić się, w zależności od rodzaju grzejnika i obecności automatycznego odpowietrznika.

Jeśli grzejnik wyposażony jest w automatyczny odpowietrznik — to proces odpowietrzania następuje samoczynnie, bez udziału człowieka. Natomiast odpowietrznik ręczny wymaga użycia narzędzi: śrubokręta, wkrętaka płaskiego i klucza, przy jednoczesnym regulowaniu pokrętła.

Z grzejnikami żeliwnymi i aluminiowymi, które nie są wyposażone w odpowietrznik postępujemy następująco:

  • Pod grzejnik podstaw pojemnik na wodę,
  • Ręcznik przyda się, by zabezpieczyć ścianę, czy podłogę. Wypływająca woda zazwyczaj jest brudna,
  • Zakręć zawór zasilający lub termostat. W ten sposób odetniesz dopływ wody do kaloryfera i unikniesz zalania podłogi,
  • Delikatnie i ostrożnie odkręcaj śrubunek przy użyciu klucza. Jeśli usłyszysz syk i zauważysz wyciekającą wodę, zakręć śrubunek z powrotem. Pamiętaj o tym, aby nie odkręcić śrubunku za mocno — grozi to zalaniem podłogi i rozerwaniem całego połączenia.

Jeśli grzejnik ma odpowietrznik:

  • Ustaw termostat na zero,
  • Zawór grzejnika przestaw w dół — spróbuj palcami lub kombinerkami,
  • Podłóż pod zawór pojemnik na wodę,
  • Użyj specjalnego kluczyka do odpowietrzania i przekręć śrubę,
  • Kiedy strumień lejącej wody usystematyzuje się, to znaczy, że grzejnik został odpowietrzony.

Zapowietrzanie grzejnika to często występujące zjawisko. Jeśli jednak zauważasz, że grzejniki zapowietrzają się bardzo często, to możliwe, że w instalacji grzewczej występuje nieszczelność lub zachodzą nieprawidłowości podczas procesu napełniania grzejników.

Rodzaje odpowietrzników grzejników

  • Odpowietrzniki automatyczne – odpowietrzają powietrze z kaloryfera, gdy ciśnienie wody przekroczy pewien poziom. Odpowietrzniki automatyczne są często stosowane w nowoczesnych systemach grzewczych.
  • Odpowietrzniki ręczne – to urządzenia, które należy ręcznie otwierać i zamykać, aby usunąć powietrze z kaloryfera. Odpowietrzniki ręczne są często stosowane w starszych systemach grzewczych.
  • Odpowietrzniki pływakowe – to rodzaj odpowietrznika, który wykorzystuje pływak, aby automatycznie usuwać powietrze z kaloryfera. Gdy poziom powietrza w kaloryferze jest zbyt wysoki, pływak w odpowietrzniku się podnosi, otwierając drogę do odpowietrzenia powietrza.
  • Odpowietrzniki membranowe – to urządzenia, które wykorzystują elastyczną membranę do odpowietrzania kaloryfera. Gdy powietrze w kaloryferze zwiększa ciśnienie, membrana w odpowietrzniku się rozciąga, umożliwiając usunięcie powietrza

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą techniki grzewczej.

W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami na naszej stronie lub Facebooku.