Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – plusy i minusy.

Spis treści

Dach czy grunt? Oto jest pytanie! Wybór lokalizacji montażu paneli fotowoltaicznych staje się coraz trudniejszy. Efektywność i koszty, elastyczność i trwałość – oto kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej lokalizacji dla systemu fotowoltaicznego. W artykule zgłębiamy plusy i minusy obu opcji, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. Zajmujemy się montażem paneli fotowoltaicznych już od wielu lat. Wszystkie zdjęcia, które znajdziesz w tym artykule to nasze realizacje!

kilkadziesiąt paneli fotowoltaicznych

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób poszukujących ekologicznych i opłacalnych źródeł energii. Jednak przed podjęciem decyzji o instalacji paneli, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie zamontować te urządzenia. Czy lepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika na dachu, czy na gruncie? Warto rozważyć zarówno zalety, jak i wady obu opcji.

Montaż paneli fotowoltaicznych – na dachu czy ziemi?

Jeżeli mowa o montażu fotowoltaiki, to dowolność co do miejsca ich umiejscowienia to bez wątpienia duża zaleta. Możemy umieścić je w szczerym polu na odludziu, ale możemy też wykorzystać każdy centymetr dachu budynku położonego w gęsto zaludnionym mieście.

W wielkim skrócie, podczas planowania inwestycji fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę na takie czynniki:

  • Powierzchnia dostępna do montażu paneli fotowoltaicznych.
  • Kąt i nachylenie montażu paneli.
  • Potencjalne źródeł cienia.
  • Warunki atmosferyczne.
  • Stan dachu, struktury nośnej lub gruntu.
  • Przepisy i regulacje prawne, które mogą różnić się w zależności od rejonu.
  • Koszty inwestycji.

Zalety montażu fotowoltaiki na ziemi

W niektórych sytuacjach dach może nie spełniać odpowiednich warunków do instalacji paneli słonecznych, wtedy możemy zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od pozytywów!

Wydajność energetyczna. Panele fotowoltaiczne zamontowane na ziemi mogą zostać optymalnie ustawione pod odpowiednim kątem i kierunku w słońca, w celu maksymalnego wykorzystania światła. To pozwala na większą wydajność i produkcję energii w porównaniu do montażu na dachach, które mogą mieć niekorzystną ekspozycję względem słońca.

Łatwiejszy dostęp. Nie ma potrzeby wchodzenia na dach, aby wyczyścić powierzchnię paneli lub dokonać konserwacji, lub naprawy. Panele osadzone na gruncie są wygodniejsze i bezpieczniejsze w obsłudze.

Mniejsze obciążenie dachu. Montaż paneli na ziemi eliminuje konieczność umieszczania paneli i konstrukcji mocującej na dachu, co zmniejsza obciążenie i ryzyko uszkodzenia konstrukcji dachu.

Kontrola i monitoring. Panele osadzone na ziemi są bardziej dostępne, przez co mogą być kontrolowane niemal na bieżąco – nawet z okna!

Możliwość optymalizacji kosztów. W niektórych przypadkach instalacja PV na ziemi może być tańsza niż instalacja na dachu, ponieważ nie ma konieczności stosowania dodatkowych konstrukcji montażowych do zamocowania paneli na dachu. Dodatkowo większa ilość paneli na jednym obszarze może prowadzić do korzystniejszych cen zakupu.

Panele fotowoltaiczne nad basenami

Zalety montażu fotowoltaiki na dachu

Przeanalizujemy teraz plusy fotowoltaicznej instalacji dachowej.

Oszczędność terenu. Montaż fotowoltaiki na dachu pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dachy to najczęściej obszary, które nie są w żaden sposób wykorzystywane, w przeciwieństwie do gruntów, które mogą być zajęte lub aktywnie eksploatowane.

Optymalna ekspozycja względem słońca. Przeszkody w postaci drzew, krzewów, budynków, kominów najczęściej nie dotykają instalacji położonych na dachu. Przez większość dnia panele mogą czerpać intensywne światło słoneczne. Oczywiście w niektórych przypadkach to opcja gruntowa będzie bardziej efektywna.

Estetyka i integracja. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu mogą być lepiej zintegrowane z całą architekturą budynku, szczególnie gdy są instalowane na etapie budowy lub remontu. Projektanci z roku na rok przygotowują coraz to bardziej estetyczne propozycje, dzięki którym architektura budynku zostaje uzupełniona, a nie zaburzona.

Możliwość optymalizacji kosztów. Ten punkt dotyczył również montażu gruntowego. Jeżeli mowa o kosztach, to wszystko zależy od zakresu prac. Jeżeli dach jest w pełni przystosowany do montażu paneli, to oczywiście koszty całej inwestycji będą niższe.

Wady montażu fotowoltaiki na gruncie

Montaż fotowoltaiki na gruncie, choć ma wiele zalet, ma również kilka potencjalnych wad. Oto niektóre z nich:

Wymagana duża powierzchnia. Systemy fotowoltaiczne na gruncie zajmują znaczną ilość przestrzeni.

Infrastruktura. Instalacja systemu fotowoltaicznego na ziemi wymaga odpowiedniej infrastruktury gruntowej, takiej jak fundamenty i systemy montażowe. Te elementy mogą wymagać czasochłonnej budowy i dodatkowych kosztów.

Konserwacja i koszty utrzymania. Fotowoltaika na gruncie wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia paneli, aby utrzymać ich wydajność. Ziemia, pył, liście, kurz to zanieczyszczenia, które występują głównie na niższym pułapie.

Zmienność efektywności. Efektywność paneli fotowoltaicznych na gruncie może być zmienna w zależności od panujących warunków pogodowych. Zachmurzenie, deszcz, czy śnieg w większym stopniu wpływają na instalacje gruntowe, niż dachowe.

Wady montażu fotowoltaiki na dachu

Każde rozwiązanie ma swoje wady, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka potencjalnych problemów:

Kierunek i ekspozycja dachu. Wydajność paneli może być zależna od kierunku i nachylenia dachu. Jeśli dach nie jest odpowiednio nachylony lub skierowany na południe, to może mieć to wpływ na wydajność systemu.

Cień. Obecność wysokich drzew, budynków, słupów lub innych przeszkód, które rzucają cień na panele fotowoltaiczne, może obniżyć wydajność systemu. Już niewielki cień może znacznie zredukować produkcję energii.

Dostęp do dachu. Panele fotowoltaiczne wymagają regularnej konserwacji, takiej jak czyszczenie paneli. Montaż na dachu utrudnia dostęp do paneli.

Konstrukcja i wytrzymałość dachu. Może zdarzyć się, że przed zamontowaniem paneli konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji dachu, aby zapewnić odpowiednie podparcie i wytrzymałość. Zwiększy to koszty instalacji.

Panele fotowoltaiki

Nie wiesz, gdzie lepiej sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna?

Często dysponujemy gospodarstwem lub terenem, na którym fotowoltaika może zostać zamontowana na wiele sposobów. Opcji montażu jest wiele. Oto kilka z nich:

  • fotowoltaika na gruntach rolnych,
  • fotowoltaika na płaskim dachu,
  • fotowoltaika na dachu z papy,
  • fotowoltaika na starym dachu,
  • fotowoltaika na dachu z membrany,
  • fotowoltaika na skomplikowanym dachu,
  • fotowoltaika na dachu dwuspadowym.

Jeśli masz wątpliwości co do miejsca montażu paneli, to służymy pomocą! Zajmujemy się tym od wielu lat. Przyjedziemy obejrzeć potencjalne miejsce montażu, dokonamy pomiarów i wyceny, a następnie zamontujemy panele. Obsługujemy kompleksowo!