Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu gazowym?

Spis treści

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

To pytanie zadaje sobie każda osoba, która jest w trakcie budowania domu lub dokonuje jego wnikliwego remontu. Obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań w kwestii ogrzewania domu. Czy ogrzewanie gazowe będzie dla Ciebie najlepsze? Być może ten wpis ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Zalety ogrzewania gazowego

Jest to bardzo popularny sposób ogrzewania, a dla wielu osób instalacja gazowa wydaje się być domyślną techniką grzewczą. Czemu ten sposób ogrzewania jest tak popularny?

Zamontowanie kotła gazowego to opcja idealna dla osób ceniących sobie wygodę. Raz zaprogramowany kocioł staję się niemal bezobsługowy. Panel sterujący umożliwia ustalenie temperatury i dokładnych godzin, w których kocioł ma pracować. Warto dodać, że to urządzenie jest sprawne, bezawaryjne i wymaga przeglądu tylko raz w roku.

Oszczędność czasu to kolejna zaleta ogrzewania gazowego. Nie tracisz czasu na rozpalanie w piecu, czy dorzucanie opału. Wyobraź sobie, że wstajesz wcześnie rano, w mroźny, styczniowy dzień, nie martwiąc się o to, że po opuszczeniu ciepłego łóżka będziesz szczękać zębami z zimna… Piękne, prawda?

Warto dodać, że kocioł gazowy, poza dbaniem o odpowiednią temperaturę w Twoim domu, zajmuje się również ogrzewaniem wody.

Dodatkowo kocioł gazowy zajmuje mało miejsca i sprzyja zachowaniu czystości. Zapomnij o pyle, węglu, czy drewnie walającym się po kotłowni… Ogrzewanie gazowe potrzebuje tylko rur i to wszystko! Wolną przestrzeń możesz zagospodarować w inny sposób.

Wady pieców gazowych

Niestety ideały nie istnieją, wśród kotłów również.

Decydując się na instalację kotła gazowego, musisz liczyć się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi.

  • Przyłącze gazu.

Ceny podłączenia Twojego domu do instalacji gazowej mogą się różnić w zależności od regionu i firmy wykonującej usługę. Za sam projekt przyłącza będziesz musiał zapłacić około 1500 zł. Opłaty geodezyjne to koszt od 1000 do 2000 zł. Wykonanie standardowej długości łącza (15 m) to koszt około 2000 zł, a każdy dodatkowy metr powyżej 15 m kosztuje około 80 zł. Do kosztów należy doliczyć również opłatę przyłączeniową (1500-2000 zł) oraz montaż szafki gazowej od 250 do 700 zł.

Jeśli nie masz możliwości podłączenia Twojego domu do instalacji gazowej, możesz zamontować na swojej działce zbiornik na gaz płynny. Dla domów o powierzchni do 300 m2 zazwyczaj wykorzystywane są zbiorniki o pojemności 2700 l, których cena to około 7000 zł.

  • Wentylacja i odprowadzanie spalin

Montaż komina wentylacyjnego i systemu spalinowego-powietrznego kotła, wraz z robocizną kosztuje około 3000 zł.

  • Kocioł gazowy
    Wyróżniamy trzy rodzaje kotłów gazowych, które różnią się cenami:

Kocioł gazowy tradycyjny — ceny zaczynają się od około 3500 zł

Kocioł gazowy kondensacyjny – ceny zaczynają się od około 5000 zł

Kocioł gazowy pulsacyjny – ceny zaczynają się od około 14000 zł

Rachunki za ogrzewanie gazowe

Trudno podać dokładną kwotę rachunków za ogrzewanie gazowe. Wszystko zależy od specyfikacji kotła, szczelności i termoizolacji domu, jego metrażu i intensywności ogrzewania. Termoizolacja jest niezwykle ważna i pozwala znacząco zredukować wysokość rachunków. Szacunkowo, roczne koszty ogrzewania domu o metrażu 120 m2 , z wykorzystaniem tradycyjnego kotła gazowego wahają się od 5000 do 7000 zł

Rolbud Instal – działamy w waszych domach od 16 lat.

Nadal nie jesteś przekonany co do tego sposobu ogrzewania? Spokojna głowa! Wejdź na naszą stronę i zapoznaj się z innymi alternatywami. Poza kotłami gazowymi w naszej ofercie znajdziesz również kotły elektryczne, kotły na ekogroszek, kotły na pellet. Zwolennicy „zielonej energii” również znajdą u nas coś dla siebie — odnawialne źródła energii takie jak pompy ciepła, czy instalacje fotowoltaiczne.

Nasi pracownicy to profesjonaliści, wykorzystujący renomowany, sprawdzony sprzęt z najwyższej półki. Viessmann, Ferroli, Vaillant, ACV, czy Immergas, to czołowi producenci na rynku. Sprawdź naszą ofertę!

Gwarantujemy Ci profesjonalną usługę montażu z wykorzystaniem wysokiej jakości sprzętu.

Zainteresowała Cię nasza oferta? A może masz jakieś pytania dotyczące kotłów gazowych lub techniki grzewczej ogólnie?

Zapraszamy do kontaktu — na naszej stronie internetowej lub w jednym z naszych oddziałów.

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku.