Twarda woda w domu — jak sobie poradzić?

Spis treści

Twarda woda w domu, czyli problem, z którym warto walczyć.

Mimo tego, że twarda woda nie jest szkodliwa dla ludzi i nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, zapewne wielokrotnie mieliśmy do czynienia z narracją wykluczającą twardą wodę z użytku.

W tym artykule poznacie kilka przydatnych faktów na temat twardej wody i dowiecie się, czemu bywa ona problematyczna.

Zapraszamy!

Jak powstaje twarda woda?

Woda to ciecz, która w trakcie ciągłego obiegu ma kontakt z rozmaitymi skałami, minerałami i zanieczyszczeniami. Wody naturalne charakteryzują się różnym stopniem twardości: wody opadowe pochodzące z deszczu są najbardziej miękkie, wody słodkie są nieco twardsze, a wody gruntowe, które zasilają linie wodociągowe, są najtwardsze. Im głębiej znajduje się źródło, tym większy stopień mineralizacji, a tym samym twardości.

Jak sprawdzić twardość wody? 

Twardość wody można sprawdzić na kilka sposobów.

  • Próbka wody może zostać oddana do laboratorium, gdzie zostanie wykonany dokładny pomiar jej składu chemicznego. Ta metoda jest najdokładniejsza i dostarcza najwięcej informacji.
  • W zaciszu domowym można wykonać test za pomocą testera kropelkowego lub testera paskowego. Tester kropelkowy to, jak na warunki domowe, dosyć dokładny test. Natomiast tester paskowy pozwoli Ci zbadać twardość wody najszybciej, ale też najmniej dokładnie.

Mężczyzna nalewający wodę z kranu

Dlaczego twarda woda jest zła?

Wiele słyszy się o złym wpływie twardej wody na sprzęty domowe, skórę, włosy, pranie — nie bez powodu.

Wpływ twardej wody na skórę i włosy

Twarda woda negatywnie pływa na kondycję skóry i włosów. Zawiera w sobie osady, które zatykają pory i podrażniają skórę, a włosy puszą się i wyglądają na niezadbane. Codzienne korzystanie z twardej wody może wiązać się z koniecznością regularnego stosowania odżywek i kremów nawilżających.

Kamień ma również wpływ na działanie środków higieny oraz kosmetyków. Twarda woda o wiele gorzej się pieni, kosmetyki trudno się w niej rozpuszczają oraz trudno ją zmyć.

Wpływ twardej wody na urządzenia i instalacje

Każde urządzenie, które ma styczność z wodą, jest narażone na nagromadzanie się osadu. Osadzający się kamień zwiększa zużycie urządzeń, a tym samym skraca ich żywotność. Podobnie sprawa wygląda z wszelkimi elementami instalacji np. grzewczej. Zarastanie kamieniami rur i elementów może spowodować awarię i znacząco obniża ich sprawność.

Co z praniem i sprzątaniem?

Twarda woda zwiększa napięcie powierzchniowe, co odbija się na skuteczności środków czystości i detergentów. Można powiedzieć, że twarda woda w domu sprawia, że wpadamy w pewnego rodzaju błędne koło. Taka woda konsekwentnie pozostawia osad i tworzy zacieki, a do ich usunięcia należy wykorzystać więcej detergentów i oczywiście wodę… Błędne koło!

Osłabione działanie środków higieny i detergentów odbija się również na efektywności prania oraz oczywiście na stanie samej pralki. Pranie ubrań w twardej wodzie sprawia, że po wyschnięciu są one twarde, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.

Jak zmiękczyć wodę?

Jak zatem zmiękczyć uciążliwą dla domowników, twardą wodę? Mamy na to kilka sposobów!

Najprostszym, domowym sposobem jest przegotowanie wody. Woda podczas podgrzewania wytrąca kamień. Minusem tego rozwiązania jest osadzanie się kamienia w dzbanku, warto więc gotować wodę w osobnym dzbanku. No dobrze, ale po co nam taka przegotowana woda? Warto z niej korzystać na przykład podczas korzystania z żelazka parowego, czy innych urządzeń zasilanych wodą, aby wydłużyć ich żywotność.

Kolejnym, dosyć popularnym sposobem jest stosowanie dzbanków filtracyjnych. Filtry w takich naczyniach redukują chlor i usuwają metale ciężkie. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że woda ma krótki kontakt z filtrem, przez co sam proces może nie być zbyt efektywny, w porównaniu do innych metod.

Przechodząc do nieco bardziej specjalistycznych metod, warto wspomnieć o zmiękczaczach wody i systemach odwróconej osmozy.

Zmiękczacze wody nie likwidują całkowicie twardości wody, ale znacznie ja zmiękczają. Woda płynąca domową instalacją wodną przepływa przez złoże wymieniające jony soli wapnia i magnezu na jony sodu, które nie tworzą nalotu wapiennego. Przed zakupem zmiękczacza warto pomyśleć o tym, jakie jest zapotrzebowanie na wodę, ile osób będzie korzystało z wody i jakie jest dzienne zużycie wody w domu — pozwoli to wybrać konkretny model.

Natomiast system odwróconej osmozy to obecnie najbardziej wydajna i najdokładniejsza metoda filtrowania wody, która usuwa nawet do 98% zanieczyszczeń. Taki system montuje się zazwyczaj pod zlewem kuchennym.

Rolbud Instal —  instalacje sanitarne | instalacje kanalizacyjne | Nowy Sącz

Różne modele, różne marki, różne funkcje, ale cel ten sam!

Profesjonalne zmiękczacze wody pitnej i użytkowej, poprawiają jakość wody, obniżając jej twardość.
Tym samym chronią instalację wodną oraz podłączone do niej urządzenia w całym gospodarstwie domowym!
Wydłuża się okres eksploatacji sprzętu AGD, pozwalają także zmniejszyć zużycie energii, eliminując kamień kotłowy.
Ponadto urządzenie zapobiega osadzaniu się kamienia na armaturze kuchennej i łazienkowej oraz eliminuje biały nalot na naczyniach! Chroni również prane tkaniny przed zniszczeniem i skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Poprawia także smak i zapach wody oraz przyrządzanych na jej bazie potraw, kawy czy herbaty.

W naszej ofercie znajdziecie mamy zmiękczacze, filtry oraz systemu uzdatniania wody firmy USTM.

Jesteśmy specjalistami w tworzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, jak i również w odnawialnych źródłach energii. Spełniamy oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Jeśli macie do nas jakieś pytania lub chcecie rozwiać swoje wątpliwości, możecie skontaktować się z nami na naszej stronie i Facebooku lub odwiedzić nas w jednym z naszych oddziałów. Nasz pracownik chętnie udzieli Wam rady i podzieli się swoją wiedzą.

Zapraszamy!