Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje, czy warto i kiedy warto?

Ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, piec na ekogroszek, piec na pellet czy może jeszcze coś innego?

Zastanawiając się nad wieloma rozwiązaniami w dziedzinie ogrzewania naszego domu mamy do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne. Wybór tego sposobu ogrzewania domu związany jest z dużą wygodą, jaką nam dostarcza, m.in. przez to, że kocioł elektryczny działa praktycznie samodzielnie, ale dostarcza nam też zmartwień związanych z kosztami ogrzewania. Ogólnie jakoś tak się utarło, że ogrzewanie elektryczne jest kosztowne i nieopłacalne. Czy na pewno? Spróbujemy rozwiać dziś wasze wątpliwości.

Poznaj naszą opinię na temat pieców elektrycznych i całej instalacji!

Czym jest ogrzewanie elektryczne?

Sam termin ogrzewanie elektryczne kojarzy nam się głównie z grzejnikami lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Jednak ogrzewanie elektryczne to tak naprawdę bardzo wiele różnych systemów, jak np. kocioł elektryczny, na którym dziś się skupimy. Czym charakteryzuje się kocioł elektryczny, opiszemy w dalszej części wpisu. Zapraszamy do lektury!

Koszty ogrzewania elektrycznego. Czy jest ono opłacalne?

Ogólnie przyjęło się, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne. Jednak czy na pewno? Nowoczesne kotły elektryczne różnią się zdecydowanie od tych używanych jeszcze kilka lat temu. Producenci tego typu kotłów podejmują działania zmierzające do zmniejszenia kosztów ogrzewania energią elektryczną i zapewnienia przy tym optymalnych temperatur w naszych domach. Energooszczędność i wydajność stała się priorytetem producentów pieców elektrycznych. Jednocześnie posiadają one szereg zalet, które sprawiają, że stają się alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania oparty o wcześniej wspomniane pozostałe źródła energii. Oczywiście nie sprzyja im fakt, że energia elektryczna stale drożeje, co skutecznie zniechęca nas do ogrzewania domu za pomocą pieców elektrycznych. Istnieją jednak takie sytuacje, w których ten sposób ogrzewania okazuje się optymalnym lub wręcz najlepszym rozwiązaniem. Do tego jednak jeszcze wrócimy.

mężczyzna regulujący temperaturę ogrzewania w swoim domu

Kocioł elektryczny – ile kosztuje, koszt instalacji i zwrot inwestycji.

To, ile kosztuje piec elektryczny, zależy od dystrybutora, marki, mocy, jakości i wielu, wielu innych czynników. Jeśli chcesz poznać ceny pieca elektrycznego, i montażu w naszych małopolskich oddziałach Rolbud Instal Nowy Sącz, Piwniczna, Klęczany i Gołkowice, zapraszamy do kontaktu!

Natomiast koszty instalacji są bardzo małe. Komplikacje zaczynają się dopiero w perspektywie dłuższego czasu. W dalekiej perspektywie metoda ta będzie zdecydowanie mniej opłacalna niż instalacja tradycyjnych sposobów ogrzewania węglem. Jednak gdy nie mamy dużych środków, aby przeznaczyć je na jednorazowy wydatek, warto rozważyć instalację kotła elektrycznego.

Kiedy warto zdecydować się na kocioł elektryczny?

Pierwsza sytuacja, kiedy warto zdecydować się nad ogrzewaniem domu piecem elektrycznym to wspomniany przypadek wcześniej. Kiedy nie mamy wystarczającej ilości środków, aby jednorazowo przeznaczyć je na montaż innego systemu ogrzewania, który jest znacznie droższy. Kiedy nie patrzymy na koszty ogrzewania długoterminowo, wtedy tańszą alternatywą będzie montaż instalacji ogrzewania elektrycznego (np. kiedy decydujemy się na instalacje ogrzewania w domu, w którym nie planujemy spędzić długich lat, podczas których koszt innego systemu ogrzewania mógłby się wrócić).

Kolejnym przykładem, kiedy warto zdecydować się na elektryczne ogrzewanie, to montaż takiej instalacji w domku letniskowym lub innym domu, w którym ogrzewanie używane jest sporadycznie. W tym przypadku jest to idealny i tak naprawdę jedyny sensowny system ogrzewania. Koszt instalacji ogrzewania elektrycznego jest stosunkowo niski, a energia elektryczna zużywana jest w bardzo nieznacznym stopniu.

Instalacje elektryczne polecane są również w małych mieszkaniach lub domach bardzo dobrze ocieplonych, gdzie koszty ogrzewania są stosunkowo niskie. Ogrzewanie elektryczne często stosowane jest również jako uzupełnienie z innym systemem w celu do grzania pomieszczenia.

Kiedy system ogrzewania elektrycznego naprawdę się opłaca?

Fotowoltaika w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym! Dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych system ogrzewania elektrycznego to bardzo atrakcyjne rozwiązanie! Posiada wiele zalet — przede wszystkim niskie koszty ogrzewania ze względu na fakt, że energia, którą pozyskujemy prosto ze słońca, jest dla nas zupełnie darmowa. Kolejną zaletą jest ekologia — nie generujemy smogu i spalin do środowiska. Przy tym jest to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu. Warto również zastanowić się nad połączeniem fotowoltaiki i pomp ciepła co jeszcze bardziej zmniejszy zużycie energii, którą wykorzystujemy przy ogrzewaniu domu.

Ogrzewanie piecem elektrycznym – zalety.

Ogrzewanie elektryczne ma bardzo duże zalety. M.in.:

 • Wszechobecna dostępność – w każdym budynku wykorzystywany jest przyłącze do sieci elektroenergetycznych
 • Bardzo niskie koszty instalacji
 • Brak konieczności budowy komina, kotłowni i innych inwestycji
 • Bardzo duża wygoda i komfort użytkowania
 • Kotły elektryczne działają zupełnie bezobsługowo i nie wymagają konserwacji
 • Ekologia – ogrzewanie elektryczne nie powoduje wytwarzania spalin, smogu, dymu i popiołu
 • Sposób ogrzewania elektrycznym piecem jest przyjazny dla alergików
 • Trwałość i sprawność urządzeń ogrzewania elektrycznego – szczególności, kiedy zdecydujemy się na zakup od sprawdzonych producentów. (zarówno montaż instalacji elektrycznej, jak i sam piec elektryczny najlepszych producentów, dostępne są w naszych oddziałach Rolbud Instal Nowy Sącz, Gołkowice, Klęczany i Piwniczna-Zdrój)
 • Szeroki wybór kotłów elektrycznych na rynku, co umożliwia indywidualne dopasowanie do wymogów.
 • Możliwość dowolnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu
 • Bezpieczeństwo – ogrzewanie elektryczne to najbardziej bezpieczny sposób ogrzewania domu

To tylko niektóre zalety, jakie ma ogrzewanie elektryczne – z pewnością znajdzie się ich więcej.

Jak wybrać odpowiedni piec elektryczny do domu?

Przede wszystkim przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić opinie o kotłach elektrycznych, co może zaoszczędzić nam przygód. Z opinii o piecach elektrycznych innych użytkowników możemy dowiedzieć się wiele, na temat jakości urządzeń i odczuć po pewnym czasie użytkowania. Jednak indywidualna opinie o piecach elektrycznych nie dadzą nam pełnego obrazu.
Najlepszym sposobem wyboru odpowiedniego kotła elektrycznego jest kontakt ze specjalistami. W naszych małopolskich oddziałach Rolbud Instal Nowy Sącz, Klęczany, Piwniczna oraz Gołkowice, możesz skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie instalacji ogrzewania elektrycznego, którzy przyjadą do ciebie, dokonają wyboru i podpowiedzą Jak wybrać odpowiedni piec elektryczny i czym kierować się przy wyborze. Nasi specjaliści mogą również zainstalować u Ciebie cały system ogrzewania elektrycznego.

Jaki piec elektryczny wybrać?

Zastanawiasz się, jaki piec elektryczny wybrać? W naszej ofercie Rolbud-Instal znajdziesz piece elektryczne marki Kospel — lidera w dziedzinie kotłów elektrycznych. Dlaczego akurat piec elektryczny Kospel? W Rolbud-Instal kładziemy bardzo duży nacisk na jakość proponowanych przez nas produktów i nie decydujemy się na żadne ustępstwa! Wiemy, że producent kotłów elektrycznych Kospel oferuje wysokiej jakości produkty, niezawodne, trwałe z gwarancją jakości. Dlatego w Rolbud Instal, szczególnie polecamy naszym Klientom piec elektryczn Kospel. Po więcej szczegółów serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych oddziałów: Rolbud-Instal Nowy Sącz, Piwniczna, Gołkowice lub Klęczany. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego z naszymi oddziałami. Informacje kontaktowe znajdziesz w zakładce KONTAKT.

Ogrzewanie elektryczne w Rolbud Instal – Nasza oferta.

Zapraszamy do kontaktu z małopolskimi oddzialami Rolbud Instal Nowy Sącz, Gołkowice, Klęczany i Piwniczna Zdrój, jeśli więc interesuje Cię ogrzewanie elektryczne, zakup i instalacja pieca elektrycznego Kospel w Twoim domu!

sterownik ogrzewania elektrycznego marki kospel