Odnawialne Źródła Energii – 10 ciekawostek ze świata Fotowoltaiki

Spis treści
Interesują Cię Odnawialne Źródła Energii? Chcesz poznać największe ciekawostki ze świata fotowoltaiki? Ciekawi Cię niewyobrażalna moc energii słonecznej? Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie? Jeśli tak, ten wpis jest dla Ciebie! Poznasz 10 najciekawszych faktów ze świata Fotowoltaiki.

EKOLOGIA… to słowo, słyszymy w codziennym życiu coraz częściej. Ekologiczne produkty, ekologiczna żywność, ekologiczna segregacja odpadów, ekologiczne kosmetyki… i wiele, wiele innych. Wszystko po to, aby pomóc naszemu środowisku. W tym samym celu stale rośnie zainteresowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli wszystkich tych, które bazują na surowcach wyłącznie naturalnych i niewyczerpywalnych. Pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł, niesie za sobą bardzo pozytywne skutki dla środowiska naturalnego i w efekcie dla nas samych. Nic w tym dziwnego, że stale rośnie zainteresowanie Polaków Odnawialnymi Źródłami pozyskiwania energii.

Popularność Odnawialnych Źródeł Energii rośnie z dnia na dzień na całym świecie, w bardzo szybkim tempie. Wykorzystanie ekologicznej energii jest też coraz większe na całym świecie. W Polsce najczęściej stawia się na fotowoltaikę. Poznaj największe ciekawostki związane z fotowoltaiką!

Czym jest energia odnawialna?

Odnawialne źródła energii (OZE) bazują na ekologicznych i naturalnych zasobach, niemożliwych do wyczerpania. Taki sposób pozyskiwania energii gwarantuje przede wszystkim bezemisyjną produkcję energii elektrycznej i cieplnej, ale też mnóstwo możliwości jej wykorzystania.

Odnawialne źródła energii – rodzaje.

  • Energia słoneczna
  • Energia wiatrowa
  • Energia Wodna
  • Energia biomasy – wykorzystuje ona substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, podlegające biodegradacji
  • Energia geotermalna – czyli energia pozyskiwana z wnętrza ziemi

Alternatywnych źródeł pozyskiwania energii jest całkiem sporo. W tym wpisie skupimy się jednak na fotowoltaice, czyli energii pozyskiwanej ze słońca. Przedstawimy kilka ciekawostek i ważnych informacji ze świata fotowoltaiki. Miłego czytania!

Fotowoltaika — najważniejsze informacje i największe ciekawostki!

Fotowoltaika — ciekawostka 1

W ciągu jednej doby, do naszej planety dociera taka ilość promieni słonecznych, która spokojnie może zaspokoić potrzeby energetyczne przez cały rok!

Z roku na rok, przybywa coraz więcej elektrowni fotowoltaicznych. Począwszy od małych, przydomowych instalacji, aż po ogromne farmy słoneczne! Tak wielki potencjał tkwi w fotowoltaice! Darmowy prąd dla każdego? To kusząca alternatywa! Każda powstająca instalacja fotowoltaiczna, jest bardzo dużą korzyścią dla naszego środowiska. Jest to system produkcji energii, dzięki któremu do środowiska nie dostajś się żadne szkodliwe substancje. A „przy dobrych wiatrach” już jedna godzina promieniowania mogłaby wystarczyć na zaspokojenie rocznych potrzeb energetycznych naszej całej planety!

Fotowoltaika — ciekawostka 2

Pokrycie tylko 0,3% powierzchni naszej planety panelami fotowoltaicznymi, wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych całej ziemi!

Porównując do Polski, wystarczyłoby zagospodarować niewiele ponad 2% powierzchni Polski, aby zaspokoić potrzeby energetyczne całej ludzkości! Faktem jest więc, że jest to najbardziej obiecujące i przyszłościowe z odnawialnych źródeł energii.

 

 

Fotowoltaika — ciekawostka 3

Panele słoneczne emitują energię nie tylko w słoneczne dni!

To, że energia powstaje wyłącznie w słoneczne dni, to chyba najczęściej powielany mit dotyczący systemów fotowoltaicznych. Ile razy słyszałeś, że fotowoltaika, to produkcja energii ze słońca? To jest oczywiście prawda. Nie oznacza to jednak, że w warunkach zachmurzenia instalacja fotowoltaiczna przestaje pracować. Zmniejsza się jedynie ilość wyprodukowanej przez nią energii elektrycznej. Przy częściowym zachmurzeniu, efektywność wynosi od ok. 50% do 60%, natomiast przy całkowitym zachmurzeniu, wynosi około 10-20%. Więc jeśli obawiasz się, że w pochmurne dni może zabraknąć Ci energii do zasilenia Twoich domowych urządzeń, nie ma obaw! Jeśli budynek jest natomiast podłączony do sieci energetycznej, można z łatwością odebrać nadwyżki energii, które instalacja wyprodukowała w słoneczne dni.

Fotowoltaika — ciekawostka 4

Zabrudzone panele fotowoltaiczne, mogą produkować nawet do 8% mniej energii.

Tak, to akurat jest prawda! Nie jest tajemnicą, że warunki atmosferyczne mają wpływ na stan paneli fotowoltaicznych. Śnieg, deszcz, pył i kurz — to wszystko może sprawiać, że pojawiają się na nich zabrudzenia, przez co promienie słoneczne, mogą nie docierać do nich w pełni. W efekcie sprawność instalacji może spać nawet o 8%. Czy w takim razie powinniśmy je myć? W przeważającej większości przypadków nie musisz się martwić o mycie paneli. Prawidłowy montaż i przy tym odpowiednie nachylenie paneli sprawia, że deszcz oczyści je za Ciebie! Wyjątek mogą stanowić mocniejsze zabrudzenia, w takim przypadku warto choć raz w roku umyć panele przy użyciu wyłącznie czystej wody.

 

wizualizacja odnawialnych źródeł energii na Ziemi panele słoneczne pokryte śniegiem

Fotowoltaika — ciekawostka 5

Mocny śnieg i grad, nie stanowi zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne, wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów. Są odporne nawet na grad wielkości piłki golfowej! Zawsze przechodzą odpowiednie fabryczne testy i są bardziej wytrzymałe na gradobicie niż okna dachowe! Śnieg również nie stanowi zagrożenia dla modułów ze względu na bardzo wysoką odporność na nacisk, która wynosi ok. 550kg na jeden metr kwadratowy. Jednak uwaga! Nawiązując do poprzedniej informacji – mocne zabrudzenia na panelach mogą osłabić ich prawidłowe działanie, więc zalegająca przez bardzo długi czas gruba warstwa śniegu, może obniżyć ilość wytwarzanej energii, więc w niektórych przypadkach, należy śnieg uprzątnąć, w szczególności, jeśli mamy ułożone moduły pod niewielkim kątem! Natomiast przy niewielkich opadach śniegu, śnieg sam się osunie, ze względu na dodatnią temperaturę modułów, które w czasie pracy lekko się nagrzewają. Podsumowując, moduły fotowoltaiczne są niesamowicie odporne, nawet na ciężkie, zimowe warunki atmosferyczne.

Fotowoltaika — ciekawostka 6

Fotowoltaika z powodzeniem działa również w temperaturach poniżej zera.

Minusowa temperatura, praktycznie nie ma wpływu na sprawność paneli fotowoltaicznych. Nie należy się więc obawiać, że instalacja zostanie uszkodzona przez mróz. Nie wierzysz? Dla potwierdzenia naszych słów przytoczymy przykład farmy słonecznej, która powstała w Kazachstanie. Moc tej instalacji wynosi 100 MW. W zimie za dnia temperatura tam potrafi spaść aż do -25 stopni Celsjusza, a farma działa bez zarzutu.

 

 

 

Fotowoltaika — ciekawostka 7

Początki fotowoltaiki sięgają… kosmosu!

Zanim fotowoltaika na dobre zagościła w naszym życiu codziennym i stała się na tyle powszechna, że już nikogo nie dziwi, używana była przez NASA do zasilania satelitów.

Oczywiście, pierwsze ogniwa miały zdecydowanie niższą wydajność niż te, używane dzisiaj. Ich sprawność wynosiła zaledwie ok. 9%. Satelita Vanguard 1 z zasilaniem fotowoltaicznym została wysłana na orbitę po raz pierwszy już w 1958 roku. Od tamtej pory, do dzisiaj już wiele statków kosmicznych czy sond funkcjonuje właśnie dzięki energii słonecznej. Jednak to nie koniec! Naukowcy stale prowadzą badania nad fotowoltaiką w kosmosie. Ze względu na to, że panują tam idealne warunki — brak pór roku, zmian pogody i próżnia — możliwe jest stałe pobieranie energii słonecznej bez zakłóceń. Zrodził się nawet pomysł elektrowni słonecznej w kosmosie. Jednak na koniec XX wieku, pomysł okazał się zbyt wymagający technologicznie i niósł za sobą bardzo wysokie koszty realizacji, jednak na tym nie zaprzestano! Już w XXI wieku do niego wrócono, a Japonia zadeklarowała stworzenie takiej elektrowni, zaledwie do 2030 roku. Ciekawe, czy się uda…? Wierzymy, że TAK!

Fotowoltaika — ciekawostka 8

Kolektory słoneczne, to nie to samo co panele fotowoltaiczne!

Dla jednych z Was może to być oczywiste, jednak wiemy, że nie dla każdego. Mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, różnica jest zasadnicza. Panele fotowoltaiczne podobnie jak i kolektory słoneczne, mogą być umieszczane zarówno na dachu, jak i na samodzielnych konstrukcjach. Oba systemy wykorzystują do działania energię słoneczną, jednak to, co je odróżnia to fakt, że panele słoneczne produkują energię elektryczną ze słońca, podczas gdy kolektory słoneczne służą jedynie do zmiany energii słonecznej w energię cieplną. W efekcie kolektory słoneczne służą wyłącznie do podgrzewania wody, a przy użyciu paneli fotowoltaicznych, powstaje energia elektryczna.

 

 

Fotowoltaika — ciekawostka 9

Największa farma fotowoltaiczna na Świecie jest wielkości miasta Nowy Sącz!

Praktycznie co roku pobijane są rekordy na największą farmę fotowoltaiczną na świecie. Obecnie jest to park solarny Bhadla w Radżastanie w Indiach, którego moc wynosi aż 2,245 GW, a powierzchnia 57 km² – Dla zobrazowania, teren tej farmy fotowoltaicznej zbliżony wielkością do miasta Nowy Sącz! Jednak na tę chwilę, na etapie projektowania są kolejne, podobne instalacje – m.in. park fotowoltaiczny w Indiach, który według planów może przerosnąć nawet kilkukrotnie ten w Radżastanie, ponieważ planowana moc to aż niewyobrażalne 8 GW! Oprócz Indii liderem są również Stany Zjednoczone, Emiraty Arabskie, Chiny i USA. Natomiast w Europie, największy park fotowoltaiczny, znajduje się w Hiszpanii. Núñez de Balboa, zajmuje powierzchnię blisko 1000 hektarów i moc 500 MW. Znajduje się tam 1,4 mln paneli fotowoltaicznych. W Polsce też mamy swoich rekordzistów. Największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce znajdziemy się w Czernikowie koło Torunia. Jej moc wynosi 3,77 MW i zajmuje obszar ok. 7,7 ha, składając się z prawie 16 tysięcy paneli.

Fotowoltaika — ciekawostka 10

Niemcy planują zakończenie produkcji energii z Węgla w przeciągu kilkunastu najbliższych lat!

Najnowszy plan niemieckiego rządu zakłada zakończyć produkcję energii z węgla do końca 2038 roku. Co będzie dalej, możemy tylko przypuszczać, ale to potwierdza tylko nasze założenie, że fotowoltaika to nasza przyszłość.

Mamy nadzieję, że z czasem więcej krajów, w tym Polska, zdecyduje się rozwijać w tą samą stronę. Jesteśmy na naprawdę dobrej drodze! Co więcej, zważywszy na fakt, że elektrownie węglowe potrafią palić około 1 tony węgla brunatnego na sekundę, wyrządzając przy tym niewyobrażalne szkody nam i naszemu środowisku, mamy nadzieję, że fotowoltaika stanie się najpowszechniejszym sposobem pozyskiwania energii.

Rolbud Instal Nowy Sącz | Gołkowice | Piwniczna Zdrój | Klęczany | Fotowoltaika

A na koniec małe zaproszenie. Jeśli mieszkasz w Nowym Sączu lub okolicach Małopolski, Śląska, Podhala lub Podkarpacia i chcesz zainwestować w fotowoltaikę i zaontować panele słoneczne w swoim gospodarstwie, zapraszamy do kontaktu z naszymi oddziałami Rolbud Instal — Nowy Sącz, Klęczany, Piwniczna Zdrój i Gołkowice!

Jeśli chcesz bliżej poznać naszą ofertę instalacji fotowoltaicznych w Małopolsce, Śląsku, Podhalu lub Podkarpaciu, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych oddziałów Rolbud Instal — Nowy Sącz, Klęczany, Piwniczna Zdrój i Gołkowice, lub do zakładki Fotowoltaika Rolbud Instal.