Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Spis treści

Ogrzewanie do domu – na jakie się zdecydować?

Jakie ogrzewanie do domu wybrać? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów. Nic dziwnego! Instalacja grzewcza jest niezbędna w Twoim domu, a jej montaż, to spora inwestycja.

W tym artykule przybliżymy Ci dostępne opcje z zakresu techniki grzewczej oraz przedstawimy ich wady i zalety.

Zapraszamy do lektury!

Ogrzewanie gazowe

To bez wątpienia bardzo popularny sposób ogrzewania, a dla wielu osób, instalacja gazowa uznawana jest za domyślną technikę grzewczą. Ogrzewaniu gazowemu poświęciliśmy osobny artykuł. Zapraszamy! > Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu gazowym?

Ogrzewanie paliwem stałym

Węgiel

W naszym kraju piece na węgiel cieszą się dużą popularnością.

Wadą jest wysoka emisja CO 2 oraz duża ilość produkowanego w wyniku spalania popiołu. Należy również liczyć się z bałaganem w kotłowni i osiadającym się wszędzie pyłem węglowym. Istnieje również konieczność stałego dokładania opału, aby piec nie wygasł. Można jednak ułatwić sobie zadanie, montując podajnik.

Ekogroszek

to paliwo o wysokiej kaloryczności, produkowane na bazie węgla kamiennego. Nowoczesne kotły na ekogroszek gwarantują wygodę i łatwość w użytkowaniu. Paliwo powinno być uzupełniane mniej więcej raz na tydzień.

Kotły na ekogroszek muszą być regularnie sprawdzane i czyszczone. Sam koszt zakupu pieca jest dosyć wysoki, a skomplikowane mechanizmy kotła zwiększają jego podatność na awarie.

Nasza firma korzysta z produktów od producentów wiodących na rynku techniki grzewczej. Defro, Kamen, Stalmark, czy Kołton, to firmy oferujące wysokiej jakości, renomowany sprzęt, który w połączeniu z doświadczeniem naszych pracowników, posłuży do stworzenia instalacji, która będzie sprawna i wydajna przez długie lata.

Pellet

to paliwo będące ekologiczną alternatywą dla węgla. Wytwarzany jest z odpadów drzewnych — sprasowanych trocin. Kotły na pellet są bardzo łatwe w obsłudze. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to uzupełnienie zbiornika mniej więcej raz na kilka dni oraz czyszczenie pieca.

Warto podkreślić, że wydajność spalania zależy od jakości pelletu. Tylko dobrej jakości paliwo będzie efektywnie produkować ciepło. Ważne jest również, aby prawidłowo przechowywać pellet, w szczelnych workach lub pojemnikach, gdyż wilgoć może drastycznie obniżyć jego jakość.

Wszystkie paliwa stałe potrzebują miejsca na składowanie, co również zaliczane jest do wad.

Ogrzewanie elektryczne

Największymi zaletami ogrzewania elektrycznego są prosty proces instalacji oraz wygoda w użytkowaniu. Podpięcie mieszkania, czy domu do linii energetycznej nie jest żadnym wyzwaniem. Potrzebujesz jeszcze tylko źródła ciepła, takiego jak na przykład termowentylator, grzejnik konwektorowy, grzejnik olejowy, promiennik podczerwieni, piec akumulacyjny, czy kurtyna powietrzna.

Warto dodać, że instalacja elektryczna najbardziej wydajna i opłacalna będzie w mniejszych domach o dobrej termoizolacji.

Grzejniki zasilane elektrycznie są stosunkowo tanie i bardzo wygodne w użytkowaniu. Dużą zaletą tego typu ogrzewania jest możliwość elastycznego zarządzania temperaturą, które zapobiega przegrzaniu/niedogrzaniu pomieszczeń.

Instalacja ogrzewania elektrycznego może być również problematyczna w starszych domach, które są słabo ocieplone. Do kosztów ogrzewania dochodzą wtedy koszty zadbania o dobrą termoizolację.

Pompy ciepła

To ciekawa alternatywa dla ogrzewania elektrycznego, czy gazowego. Pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem i nie emituje żadnych spalin, dymu, popiołu. Ponadto jest ona prosta w montażu i może być całkowicie bezobsługowa — sterowniki zrobią za Ciebie robotę. Ważną zaletą jest również bezawaryjność i bezpieczeństwo tego urządzenia oraz to, że nie potrzeba wydzielonego miejsca do składowania opału.

Pompa ciepła jest dosyć tania w eksploatacji, jednak koszty inwestycyjne są dosyć wysokie. Wytwarzają one również hałas, który dla niektórych może być na dłuższą metę uciążliwy oraz działają mniej efektywnie przy niskich temperaturach.

Rolbud Instal — kompleksowa obsługa

Poza samą sprzedażą wszelkich elementów koniecznych do wykonania instalacji grzewczej oferujemy również usługi z zakresu montażu i serwisu instalacji. Nasi specjaliści, dzięki doświadczeniu i nabytej w ciągu kilkunastu lat pracy wiedzy, wykonują profesjonalne usługi montażu.  Oferujemy również usługi serwisowe zamontowanych już urządzeń.

Działamy głównie na terenie powiatów Nowy Sącz, Gorlice, Limanowa, Nowy Targ. Działamy również na terenie całego województwa małopolskiego już od 2005 roku.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami w jednej z naszych placówek, na stronie lub na Facebooku.