Energooszczędny podgrzewacz wody – jak wybrać najlepszy?

Podgrzewacz wody? Niesamowita wygoda i nieustanny dostęp do ciepłej wody!

W obecnych czasach (na całe szczęście) dostęp do ciepłej wody użytkowej nie jest już luksusem a standardem i koniecznością. Każdy współczesny budynek mieszkalny musi mieć dostęp do ciepłej wody użytkowej. Na rynku istnieje kilka sposobów na podgrzewanie cwu. Jednym z tych sposobów, są podgrzewacze wody, najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych. Jeśli szukasz energooszczędnego podgrzewacza wody i zastanawiasz się, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę, koniecznie czytaj dalej! W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Przed wyborem konkretnego urządzenia dobrze jest zapoznać się z informacją dot. specyfikacji i rodzajów podgrzewaczy wody. Ważne są również koszty użytkowania oraz wszelkie inne dodatkowe udogodnienia i możliwości, które mogą mieć pozytywny wpływ na naszą wygodę, oszczędność wody i energii.

Co to jest podgrzewacz CWU?

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej to nic innego jak urządzenie, umożliwiające uzyskanie ciepłej wody w naszej kuchni czy łazience bez konieczności rozpalania pieca. Jest to bardzo energooszczędne i komfortowe rozwiązanie. Dzięki podgrzewaczom wody nie musisz się martwić o ciepłą kąpiel czy mycie naczyń. A jak wspomnieliśmy wcześniej, na rynku występuje wiele rodzajów podgrzewaczy wody nic więc dziwnego, że wielu naszych klientów ma wątpliwości, który z nich będzie najlepszy i na jakie parametry powinni zwrócić uwagę.

Jaki rodzaj podgrzewacza wody wybrać?

Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej możemy podzielić ze względu na sposób podgrzewania wody:

przepływowy podgrzewacz wody marki kospel elektryczny podgrzewacz wody marki kospel

Pojemnościowe podgrzewacze cwu.
Pojemnościowy podgrzewacz wody magazynuje i podgrzewa ciepłą wodę — w tej grupie wyróżniamy podgrzewacze ciśnieniowe i bezciśnieniowe.

Przepływowe podgrzewacze cwu.
Podgrzewacze przepływowe uruchamiają się i nagrzewają wodę wyłącznie w momencie jej odkręcenia. Przepływowy podgrzewacz wody do kuchni lub łazienki to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ ciepłą wodę uzyskujemy natychmiastowo.

Już na pierwszy rzut oka widać, które z tych rozwiązań będzie bardziej komfortowe. Czym się jednak dokładnie różnią?

Pojemnościowy podgrzewacz wody magazynuje wodę w zbiorniku – konieczny jest dodatkowy bojler, którego pojemność musimy dopasować odpowiednio do naszych wymagań.

Pojemnościowy podgrzewacz wody dzielimy na:

Podgrzewacz wody ciśnieniowy

Ciśnieniowy podgrzewacz wody ma zazwyczaj większy zbiornik, nawet do 200 litrów, dzięki czemu można podłączyć do niego krany z całego domu – np. kuchnia i łazienka.

Podgrzewacz wody bezciśnieniowy

Bezciśnieniowy podgrzewacz wody ma dużo mniejszy zbiornik około 10-15 l i możliwość podłączenia tylko do jednego punktu na przykład tylko do łazienki lub tylko do kuchni.

Przepływowy podgrzewacz wody.

Przepływowy podgrzewacz wody do kuchni lub łazienki, jest rozwiązaniem bardziej energooszczędnym i komfortowym. Podgrzewa wodę tylko w momencie jej odkręcenia. Przepływowy podgrzewacz c.w.u. daje możliwość podłączenia tylko do jednego punktu, więc konieczne może być umieszczenie kilku urządzeń. Przepływowy podgrzewacz wody idealnie nada się w łazience np. przy kabinie prysznicowej. W tym przypadku uzyskujemy ciepłą wodę natychmiast po jej odkręceniu. Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej możemy również podzielić na podgrzewacz hydrauliczny i podgrzewacz elektroniczny. Przepływowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej to najbardziej energooszczędne urządzenie, które służy do podgrzania wody w naszym domu.

Na rynku występują podgrzewacze hydrauliczne lub elektroniczne. Czym się różnią i który z nich będzie lepszym wyborem?

Przepływowy podgrzewacz wody – ceny.

Ceny przepływowych podgrzewaczy wody różnią się w zależności od parametrów. Jeśli chcesz poznać szczegółową ofertę Rolbud Instal, zapraszamy do kontaktu!

Przepływowy podgrzewacz wody ze sterowaniem hydraulicznym.
Hydrauliczny podgrzewacz cwu zazwyczaj posiada 2 stopnie mocy, regulowane pokrętłem. Ma możliwość przełączenia ustawienia na pełną moc lub ograniczenia do trybu ekonomicznego. Temperatura wody zależy od jej ilości, która przepływa przez urządzenie. W praktyce wygląda to tak, że im więcej wody i mocniejsze strumień, tym niższa temperatura.

Przepływowy podgrzewacz wody ze sterowaniem elektronicznym.
Elektryczne podgrzewacze cwu to urządzenia dużo bardziej komfortowe i energooszczędne. Przepływowy podgrzewacz wody zapewnia niskie zużycie prądu. Elektryczny podgrzewacz wody sprawdzi się zarówno do kuchni jak i do łazienki. Umożliwia bardzo płynną regulacją temperatury co do jednego stopnia. Elektroniczne podgrzewacze mają wbudowany czujnik pomiaru przepływu wody, który umożliwia uruchomienie się urządzenia już przy bardzo niewielkim przepływie wody, co jest szczególnie istotne w przypadku kiedy mamy do czynienia z małym ciśnieniem wody. Elektryczny podgrzewacz wody jest idealnym rozwiązaniem zarówno do łazienki, jak i do kuchni. Zużycie prądu jest niewielkie przy użyciu przepływowych podgrzewaczy wody, ponieważ uruchamiają się tylko w momencie jej odkręcenia, a moc dobierana jest do ilości przepływającej wody, co znacząco zmniejsza zużycie energii.

Jak widać, różnica między elektronicznym a hydraulicznym podgrzewaczem wody jest zasadnicza. W łazience zdecydowanie bardziej sprawdzi się elektroniczny podgrzewacz ze względu na brak wahań temperaturze wody na przykład podczas brania prysznica. Oferuję on również znacznie mniejszy pobór mocy a w konsekwencji dużo niższe rachunki za prąd. Jednak przy odpowiednim montażu, tak do kuchni jak i łazienki sprawdzi się zarówno elektryczny jak i hydrauliczny podgrzewacz wody.

Spośród elektrycznych podgrzewaczy wody możemy wyróżnić również urządzenia jednopunktowe i urządzenia wielopunktowe.

Elektryczny podgrzewacz wody jednopunktowy.

Jednopunktowy podgrzewacz wody to urządzenie, które zasila wyłącznie jeden punkt poboru wody. Zazwyczaj montuje się go bezpośrednio przy pranie w zlewozmywaku czy kabinie prysznicowej. Ważne, aby były one montowane bezpośrednio przy ujęciu wody.

Elektryczny podgrzewacz wody wielopunktowy.

Wielopunktowy podgrzewacz wody to urządzenie bardziej zaawansowane pozwalająca na zasilenie wielu punktów po wodę. Charakteryzuje się dużo większą mocą, dzięki czemu mamy możliwość podgrzania wody użytkowej w kilku punktach jednocześnie. W przypadku montażu tego typu podgrzewacza bardzo istotne jest jego odpowiednie umiejscowienie. Należy pamiętać, że podgrzewacz nie ogrzeje wody, która znajduje się między nim a kranem. W związku z tym odległość od podgrzewacza do punktu poboru wody nie może być zbyt duża.

Jaki podgrzewacz wody wybrać?

Elektryczny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb domowników. Kiedy decydujemy się na montaż jednopunktowych podgrzewaczy wody, sprawa jest stosunkowo łatwa. Należy głównie zwrócić uwagę na moc urządzenia i parametry, które decydują o temperaturze wody. Natomiast w przypadku wielopunktowych podgrzewaczy cwu, musimy zwrócić uwagę zarówno na jego moc, ilość punktów poboru wody, zużycie ciepłej wody użytkowej, jak i miejsce montażu. Przy decyzji o zakupie pojemnościowego podgrzewacza wody musimy zwrócić uwagę zarówno na jego moc, jak i pojemność, ponieważ te dwa parametry decydują o prędkości podgrzania wody i jej zużyciu.

W każdym jednak przypadku najważniejsze jest przed zakupem urządzenia określić nasze indywidualne zapotrzebowanie na CWU. W tym z chęcią pomogą instalatorzy w Rolbud Instal!

Zależy Ci na niskich kosztach użytkowania, dużym komforcie, dysponujesz dużą przestrzenią, a Twoje zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest wysokie?

Jeśli tak, doskonale sprawdzi się pojemnościowy podgrzewacz wody!

Lubisz szybkie, ciepłe prysznice? Twoje zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową nie jest bardzo wysokie? Nie dysponujesz dużym metrażem i zależy Ci na ukryciu urządzenia?

W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie przepływowy podgrzewacz wody, co zapewni ciepłą wodę w kilka sekund i niskie zużycie prądu.

Podsumowanie.

Przepływowy podgrzewacz wody sprawdzi się idealnie zarówno do łazienki, jak i do kuchni. Elektryczny podgrzewacz daje nam bardzo duży komfort. Jest to urządzenie w zasadzie bezobsługowe. Zużycie prądu jest niewielkie, ze względu na fakt, że urządzenie działa tylko w momencie poboru wody. Jeśli interesują Cię ceny i konkretne modele przepływowych podgrzewaczy wody, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą stronę internetową.

Podgrzewacz wody w Rolbud Instal

czysta woda płynąca z kranu