Czym jest kocioł na pellet? Wszystko co musisz wiedzieć

Szukasz nowoczesnego systemu grzewczego do Twojego domu? Postaw na pellet! Czym jest kocioł na pellet? Dziś dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, decydując się na kocioł na pellet. Do dzieła!

Jak działa kocioł na pellet?

Zastanawiasz się jak działa kocioł na pellet? Już wyjaśniamy! Najważniejszymi elementami kotła są automatyczny palnik i komora na pellet. To właśnie one zapewniają prawidłowe funkcjonowanie pieca. Do kotła dostarczany jest pellet, który zostaje podpalony poprzez palnik. Następuje wzrost temperatury, a po osiągnięciu ustalonego poziomu piec wchodzi w tzw. tryb pasywny. Jeśli temperatura spada poniżej ustalonego poziomu, następuje ponowna aktywacja procesu spalania.

Podczas pracy kotła nie masz za dużo obowiązków, dzięki czemu rozwiązanie to sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które mają mało czasu lub często wyjeżdżają.

Zalety kotła na pellet

  • Bezobsługowość –  automatyczny kocioł pelletowy wymaga jedynie odpowiedniego ustawienia temperatury i zapewnienia dostępu do opału. Dodatkowo niektóre kotły posiadają funkcję automatycznego czyszczenia.
  • Efektywność spalania co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domu.
  • Kontrola temperatury – możesz dostosować temperaturę do Twoich potrzeb.
  • Ekologia – piece na pellet są ekologiczną alternatywą dla klasycznych systemów grzewczych.

Ekologiczny pellet drzewny – co to?

Pellet, to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne.

Spośród innych opałów pellet wyróżniają cechy ekologiczne, dzięki którym jego spalanie nie wpływa negatywnie na środowisko.

Wysokiej jakości piece na pellet potrzebują odpowiedniej jakości opału. Warto pamiętać, że w przypadku pelletu bardzo ważna jest jego wilgotność.

Nieodpowiednie warunki przechowywania mogą obniżyć jakość surowca a tym samym zmniejszyć jego efektywność.

Kocioł na pellet – koszty

Decydując się na piec na pellet oprócz inwestycji w sam piec, którego cena zależy od producenta, modelu i klasy musisz liczyć się z kosztem zakupu opału.

Pellet jest nieco mniej kaloryczny niż np. węgiel, przez co możesz za niego zapłacić troszkę więcej. Warto jednak spojrzeć na tę różnicę poprzez pryzmat ekologiczności.  Nie musisz się martwić, że zatruwasz środowisko. Piece na pellet są także zgodne z obecnie wprowadzonymi normami dotyczącymi sposobów ogrzewania domu.

Jaka moc pieca będzie dla Ciebie odpowiednia?

Wszystko zależy od wielkości Twojego domu, liczby domowników i ogólnych potrzeb. Im większy dom, tym większa moc potrzebna do ogrzania wnętrz lub wody.

Przed podjęciem decyzji o zakupie pieca na pellet skonsultuj się ze specjalistami, którzy mogą Ci określić Twoje zapotrzebowanie i dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

pellet
Pellet, czyli ekologiczny sposób na ogrzanie domu.

Kotły na pellet od sprawdzonych producentów

Kocioł pelletowy to zdecydowanie wygodne rozwiązanie, nie musisz tracić czasu na codzienne rozpalanie. Wystarczy, że co kilka dni uzupełnisz zapas pelletu i możesz cieszyć się przyjemną temperaturą w domu.

Zalety kotła na pellet są nieocenione! Gdzie kupić nowoczesne kotły na Pellet? W Rolbud Instal! U nas znajdziesz szeroki wybór kotłów od sprawdzonych producentów jak Defro, Kamen, Stalmark.

Przed zakupem pieca możesz się skonsultować z naszymi specjalistami, którzy czekają na Ciebie od poniedziałku do soboty.

Kupisz u nas także pellet najwyższej jakości, który pozwoli Ci na zwiększenie efektywności Twojego pieca!